szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamarosan az energiahatékonysághoz hasonlóan fel kell majd tüntetni az elektronikai eszközökön, hogy várhatóan mikor kell majd először szervizbe vinni, és mennyire nehéz vagy könnyű javítani a készüléket.

A régóta vágyott mobil, laptop vagy egyéb más informatikai eszköz megvásárlása nagy örömöt tud okozni a tulajdonosának – egészen addig, amíg először szervizbe nem kell vinni a készüléket. Ott jön ugyanis a feketeleves, ha kiderül, a készülék alig, vagy csak nagyon nehezen javítható. Ez az, ami a jövőben másként lehet: az Európai Unió hamarosan kötelezheti a gyártót arra, hogy külön címkén, egyértelműen és világosan tüntesse fel a csomagoláson a szervizelésre vonatkozó legfontosabb információkat.

Az Európai Parlament nemrég 395 igen, 94 nem és 207 tartózkodás mellett megszavazta a Right to Repair (Javításhoz való jog) elnevezésű határozatát, amelynek köszönhetően a termékekre a jövőben olyan matrica kerülhet majd fel a javíthatósággal kapcsolatban, mint amit jelenleg is láthatunk például a mosógépeken az energiahatékonyságról.

iFixit

A szavazás után az Európai Bizottság feladata lesz, hogy kidolgozza a részleteket és bevezesse az új jelölést, amelynek tartalmaznia kell többek között

  • a termék becsült élettartamát, valamint
  • a javíthatóság mértékét.

Utóbbi egy pontrendszert jelent, amely megmutatja, egy adott skálán – például egy 10-es skálán – mennyire könnyű vagy nehéz a szerkezet javítása. A példánál maradva: az 1-es jelentheti a legkevésbé, a 10-es pedig a legkönnyebb szervizelhetőséget.

Mindez azt jelenti, hogy egy olcsóbb laptop esetében például láthatjuk majd, hogy a gyártó szerint hány éven át nem kell majd a szervizeléssel bajlódni. A jelölés segít majd eligazodni a vásárlóknak, és megóvni őket attól, hogy olyan terméket vegyenek, ami ár-érték arányban nem éri meg nekik a ráfordítást.

iFixit

Az iFixit beszámolója szerint Franciaország ettől függetlenül már hamarabb is úgy döntött, hogy bevezet egy ilyen jelölési rendszert, így a termékeken 2021 januárjától lehet majd látni a javíthatósági besorolást. Hasonló irányba gondolkodik Ausztria is: Bécsben nemrég vezették be azt a kuponrendszert, amelynek köszönhetően a város 100 euróig átvállalta az elromlott háztartási gépek javítási költségeit. A lehetőség rendkívül népszerű lett.

Az uniós döntésre már nagy szükség volt, a korábbi felmérések szerint ugyanis az uniós polgárok 77 százaléka inkább megjavíttatná az elromlott eszközét, mintsem kicserélje azt, 79 százalékuk pedig törvényileg kötelezné a gyártókat fenti paraméterek közlésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!