szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy-Britanniában hamarosan meg is kaphatják már az engedélyt.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Elindította új koronavírus elleni vakcinájának rendkívüli engedélyeztetési folyamatát az USA-ban és Európában a Moderna – jelentette a BBC hírportálja. Az eddigi vizsgálatok szerint 94 százalékos hatékonyságú oltóanyag készítője abban bízik, hogy miután már 30 ezer önkéntestől – köztük nagy kockázatnak kitett csoportoktól, mint az idősek – is vannak tesztadataik, Nagy-Britanniában hamarosan megkaphatják a forgalomba hozatali engedélyt.

A tesztek során 15 ezer embert placebóval, 15 ezret pedig az oltóanyaggal kezeltek, és semmilyen komoly mellékhatást nem tapasztaltak. Ugyanakkor miközben a placebóval beoltott csoportból 185 ember megkapta a Covid–19-et – ami némelyeknél súlyos tüneteket okozott –, a beoltottak közül csak 11-en fertőződtek meg, de egyikük sem betegedett meg komolyabban.

A BBC összeszedte azt is, hogy mik az előnyei és hátrányai a három vezető oltóanyagnak.

Az oxfordi vakcinának is nevezett AstraZenecáé jóval olcsóbb, mint a Pfizeré vagy a Modernáé – előbbinek ötödébe, utóbbinak körülbelül hatodába kerül –, emellett nem igényel nagyfokú hűtést, mint a másik kettő. Az oxfordi vakcina 62 és 90 százalék közé eső hatékonysága alacsonyabb is, mint azoké, ráadásul voltak hibák a tesztelésénél, ami miatt új tesztet kell végezni.

A Moderna vakcinájából 160 millió adagra szerződött az Európai Unió.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Verseny a koronavírus-vakcinákért: elkezdődött, amitől sokan féltek

Belátható közelségbe került a koronavírus elleni vakcina, ezzel egy időben viszont meg is kezdődött érte az élet-halál harc a világ országai között. Gulyás Gergely egyenesen a lélegeztetőgépek utáni versenyfutáshoz hasonlította a versenyt, amelyben az nyer, akinek több a pénze és nagyobb a lobbiereje. A Pfizer eközben bejelentette, hogy először az Egyesült Államokba szállít, az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem oltóanyagáról pedig tegnap derült ki, hogy újra kell vizsgálni. De mi lesz így a Magyarország által lekötött 12 millió adaggal?