Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Sosem jöttek még ki ilyen korán, már télen a Samsung tavaszi csúcsmobiljai – ez tény. És sosem voltak még ilyen jók – ezt ígéri a gyártó. Íme a Samsung Galaxy S21, a nagyobb S21+ és az S21 Ultra, ami a gyártó ígérete szerint mindennél (is) jobb.

Az év eleje rendszerint a technológiai újdonságokról szól: a Las Vegas-i CES kiállításon kisebb-nagyobb cégek ezrei próbálják felkelteni az összesereglő újságírók, általuk pedig a világ figyelmét új termékeik, szolgáltatásaik iránt. A CES idén hétfőn kezdődött és csütörtökig tart, de mivel csak digitális, így idén azért nem a megszokott dózist kapják a techújdonságok iránt érdeklődők. Hiányban azért így sem fog senki szenvedni, a mobilos világ például a szokásos, februári időpont helyett már most, csütörtök délután megkapta a legnagyobb gyártó legnépszerűbb csúcskategóriás szériájának idei modelljeit.

Ezúttal három modell került terítékre, a Galaxy S21 mellett a Galaxy S21+ és a nagyvad, a Galaxy S21 Ultra. A háromféle elnevezés szokás szerint háromféle tudásszintet takar, ám így is sok közös van a mobilokban. Ránézésre leginkább szembetűnő – és örvendetes –, hogy a Samsung egy olyan új dizájnelemmel próbálkozik, mellyel egyedi megjelenést ad a telefonok kameraszigetének. Mivel a telefonok kamerás képességei eltérnek, így a hátsó kameraszigetek sem pontosan ugyanúgy néznek ki, de mindegyik új modellen érezhető a közös dizájnnyelv. A sajtóbemutató alapján a telefonok egyébként alapvetően ugyanúgy néznek ki, mint amire számítani lehet ma egy androidos készülék esetében, de a szép és jellegzetes kamerasziget rögtön egyértelművé teszi majd bárki számára, hogy Samsung telefon van a kezünkben. (Sőt, a nyilvános bemutató előtti zártkörű sajtóeseményen elhangzott: a vállalat azt reméli, ez lesz az új viszonyítási szint a mobilos világban.)

Samsung Galax S21 Ultra, S21+ és S21
Samsung

Még nagyobb, még több, még gyorsabb

Az Android 11 operációs rendszeren futó One UI 3.0 felhasználói felületet az S21-en 6,2 hüvelykes képernyőn lehet nézni, az S21+ 6,7 hüvelykes panelt kapott, az S21 Ultra pedig 6,8 colos megjelenítőt. Mindhárom egység Dynamic AMOLED 2X. A két kisebb modell esetén a felbontás 1080x2400 pixel, az Ultra kijelzője 1440x3200 pixeles. Mindhárom képernyő 120 Hz-es képfrissítéssel dolgozik – ez a hagyományos telefonok 60 Hz-énél sokkal zökkenőmentesebb élményt biztosít. Hogy egészen pontosak legyünk, a két kisebb modell 48-120 Hz között, az Ultra pedig még nagyobb intervallumban, 11-120 Hz között variálja a képfrissítési rátát, annak megfelelően, hogy éppen mi van a képen. Mást igényel egy játék és mást egy böngészőben olvasás. Az adaptív képfrissítési ráta előnye, hogy általa lassabban merül a készülék akkuja, mintha folyamatosan 120 Hz-es üzemmódban lenne.

A képernyőhöz sorolható még az ujjlenyomat-leolvasó, hiszen ezúttal is a kijelző alatt található. Friss érdekessége, hogy a tavalyi szenzornál 1,7-szer nagyobb az érzékelő, tehát nagyobb felületen ismeri fel ujjunkat a mobil. A Qualcomm új moduljáról van szó, melyről részletesen is írtunk már a héten.

Samsung Galaxy S21+
Samsung

Mindhárom variánsban ugyanaz a gépszív dobog, Európában az Samsung saját fejlesztése, a kedden debütált Exynos 2100. Az Egyesült Államokban, Kínában és Dél-Koreában a Qualcomm Snapdragon 888. És a Samsung szerint ezzel most mi jártunk jól, ugyanis a hétfőn már bemutatott 5 nm-es gyártástechnológiával készülő lapka lekörözi a legütősebb Snapdragont is. A Samsung úgy kalkulál, az S20-ban lévő egységhez képest a teljesítménynövekedés a processzor esetében 20 százalékos, a videóvezérlős lóerő 35 százalékkal nőtt, a mesterséges intelligenciás számításokat végző modul pedig kétszer sebesebben teszi a dolgát.

Tárhelyből az S21 és az S21+ esetében 128 és 256 GB között lehet választani, az S21 Ultra pedig 512 GB-nyi hellyel is kérhető. A két kisebb mobilban 8 GB RAM van, az Ultra esetében pedig 12 és 16 GB RAM között lehet választani (utóbbi az 512 gigás tárhellyel szerelt változat sajátja).

Fókuszban a fotók és videók

Az S21 és az S21+ három lencsével dolgozik, melyek közül a főkamera és az ultraszéles látószögű egység 12 megapixeles, a telefotós lencse pedig 64 megapixeles. A legjobb természetesen ezen a téren is az S21 Ultra, melynél 108 megapixeles főkamerát, 12 megapixeles ultraszéles látószögűt, valamint egy 3x-os zoomolást lehetővé tévő 10 megapixeles lencsét, ráadásként pedig egy szintén 10 megapixeles, 10x-es optikai zoomolási lehetőséget biztosító “szupertelefotó” lencsét is kapunk.

Samsung Galax S21 Ultra
Samsung

A tavalyi csúcsmodell S20 Ultrához képest az egyik újdonságot éppen az optikai zoomolási képességének fejlődése jelenti: a 2020-as modell is 10x-es zoomot ígért, ám hibrid (optikai+szoftveres) megoldással, míg az idei készülék esetében már 10x-es színtiszta optikai nagyításról van szó – így tehát a ráközelítéssel készült fotók sokkal jobbak lehetnek. (Illetve ezúttal is van 100x-os Space Zoom, hibrid megoldással.) Ugyanilyen hatást eredményezhet az, hogy a tavalyihoz hasonlóan 108 megapixeles főkamerába már második generációs érzékelőt szerelt a Samsung. Az Ultra mind a négy lencséje képes 60 képkocka/másodperc sebességgel rögzíteni 4K felbontású videót.

Hogy a gyakorlatban ezek – és más újítások – milyen képminőséget eredményeznek, azt majd a készülékek alapos tesztelése után tudjuk megmondani. A vállalat mindenesetre azt ígéri, a készülék fotózós szoftverkészletét olyannyira tökéletesre csiszolták, hogy még a fotós tehetséget teljesen nélkülözők is remek felvételeket csinálhatnak vele.

Nem is csak az állóképeknél, hanem a videóknál is. A kamera alkalmazásba például rendezői mód és vlogger mód is került, ez utóbbiban a készülék egyszerre rögzít videót a hátlapi és az előlapi kamerával, no meg az S20-aknál bemutatott rendezői nézet, melyet használva videózás közben szabadon váltogathatunk a telefon kameralencséinek képei között.

Megtollasodott

Igazi csemege, hogy a nyári Note-széria felhasználói körében kedvelt – a mobilpiacon szinte egyedülálló – érintőceruza idén először az S-sorozatba is bekerült, az S21 Ultra modell mellé jár. Hangsúlyozzuk: mellé. Tehát az S Pen nem tartható a készülékházban, mint a Note-ok esetében, az S21 Ultra lényegében csak S Pen-támogatást kapott, a ceruzát pedig egy kifejezetten ilyen helyzetre kialakított mobiltokban lehet tartani a telefonon. (Hasonlóan, mint a Galaxy Tab S7 esetében.)

Samsung Galax S21 Ultra egyedi tokban, S Pen érintőceruzával
Samsung
Samsung Galax S21 Ultra egyedi tokban, S Pen érintőceruzával
Samsung

A természetesen 5G-s, a wifi 6 szabványt és a Bluetooth 5.1-et is támogató mobilok akkuja minden esetben igazodik méretükhöz: sorrendben 4000, 4800 és 5000 mAh kapacitás jár. Mindegyiket legfeljebb 25 W-os gyorstöltéssel lehet táplálni.

Mikor jelenik meg? Mennyibe kerül?

A mától előrendelhető telefonok január 29-én jelennek meg. Az alapmodell Galaxy S21 fantomlila, fantomszürke, fantomrózsaszín és fantomfehér színekben elérhető. A 128 gigányi tárhellyel rendelkező kiadás 330 ezer forintba kerül, a 256 GB-os pedig – csak lila vagy szürke színben – 350 ezer forintba.

A fantomlila, fantomezüst és fantomfekete színekben érkező S21+ ugyanezekben a tárhelyverziókban 410 illetve 425 ezer forintba kerül.

A fenti kiadások mindegyikében 8 GB RAM található.

Samsung

A Samsung Galaxy S21 Ultráért (fantomfekete vagy fantomezüst színben) 128 GB-os tárhellyel és 12 GB RAM-mal 480 ezer forintot kell fizetni, 256 GB-os tárhellyel pedig 500 ezer forintot. A csúcsverzió, melyben 512 gigányi tárhely és 16 GB RAM található, 550 ezer forintba kerül majd.

Az S21 és az S21+ előrendelőknek egy Buds Live fülest és egy bármire ráakasztható SmartTag kütyüt csomagol a Samsung, az S21 Ultra előrendelői pedig egy új Galaxy Buds Pro vezeték nélküli fülhallgatót és egy SmartTaget kapnak. Utóbbival könnyen megtalálhatók az elveszett tárgyak.

Aki külön szerezné be a Galaxy Buds Prót, annak 90 ezer forintot kell fizetnie. A SmartTagért pedig 13 500 forintért lehet majd hozzájutni, január végén még csak feketében, februártól pedig más színekben és más kiszerelésekben is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!