szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tíz vérrögképződéses esetről tudnak a svéd egészségügyi hatóságok.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Elővigyázatosságból Svédország is felfüggeszti az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának a használatát – jelentette be kedden a svéd egészségügyi hivatal. A közlemény szerint az oltóanyagot addig nem használják, amíg le nem zárul az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA) a vizsgálata a vakcina esetleges mellékhatásaival kapcsolatban. 

Az AstraZeneca egy részben svéd tulajdonú gyógyszeripari nagyvállalat. A vakcinát az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztették.

Hétfőn a svéd egészségügyi hatóságok azt közölték, hogy tíz, AstraZeneca-vakcinával oltott embernél vérrögképződést, egy esetben pedig alacsony trombocitaszámot észleltek. A Deutsche Wellének nyilatkozó szakértő ezzel összefüggésben azt hangsúlyozta, hogy ugyan ezek meglehetősen ritka egészségi problémák, az AstraZeneca védőoltásával beoltottak nagy száma miatt mégis elképzelhető, hogy véletlen egybeesésről van szó.

Az elmúlt napokban több ország – köztük Norvégia, Bulgária, Dánia, Izland, Írország, majd Olaszország és Németország is – az AstraZeneca-vakcina alkalmazásának felfüggesztéséről döntött, miután vérrögképződéses esetekről érkezett bejelentés az e vakcinával beoltott néhány páciens esetében. Az oltóanyag biztonságosságát Luxemburgban is vizsgálják, és erre az időre szintén felfüggesztették a használatát.

Azt ugyanakkor eddig még semmi sem erősítette meg, hogy ok-okozati összefüggés állna fent a vérrögképződéses halálesetek és a védőoltás között. A vakcinát továbbra is alkalmazza számos ország, közöttük Magyarország is.

Felfüggesztett oltások: Mi az igazság az AstraZeneca vakcinájáról?

Nemcsak a gyártó, hanem az Európai Gyógyszerügynökség és az Egészségügyi Világszervezet szerint sincs ok-okozati összefüggés a vérrögképződéses halálesetek és az AstraZeneca oltása között, több európai ország mégis felfüggesztette az alkalmazását. Szakértők szerint a trombózisos esetek aránya nem magasabb, mint általában a társadalomban, és van, aki túlzott elővigyázatosságnak tartja, hogy a jelenlegi helyzetben felfüggesztik az egyébként életeket mentő oltásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!