szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Stentrode nevű eszköz kisebb, mint egy gyufaszál, és gyakorlatilag agyműtét nélkül lehet elhelyezni a páciensben. Emiatt jóval biztonságosabb lehet a használata.

Az elmúlt néhány évben egyre többet hallhattunk arról, miként áll a fejlesztéssel Elon Musk cége, a Neuralink. A vállalat egy olyan agy-számítógép interfész elkészítésén dolgozik, ami segíthet legyőzni, vagy legalábbis erősen kordában tartani bizonyos neurológiai betegségeket. Hogy mire képes még a készülék, azt ebben és ebben a bemutatóban már láthattuk.

Az agy-számítógép interfészen azonban nemcsak a Neuralink dolgozik. Ezen fáradozik a szintén amerikai Synchron, amely most egy igen fontos mérföldkőhöz érkezett: megkapta az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) engedélyét arra, hogy embereken is teszteljék a kifejlesztett technológiát.

[Megvalósulhat Elon Musk álma: még az idén chipet ültethet a Neuralink az emberi agyba]

A vállalat által készített eszközt, a Stentrode-ot a mozgássérült betegek agyába szeretnék beültetni, hogy a páciensek képesek legyenek a gondolataikkal irányítani olyan készülékeket, mint például egy számítógép egere (pontosabban az egér kurzora). A Stentrode kisebb, mint egy gyufaszál, az agyba beültetve pedig egy vezeték segítségével kommunikál egy másik, a mellkasba beültetett egységgel. A rendszer jelét egy külső egység veszi, ami a számítógépnek továbbítja az utasításokat.

Ami kifejezetten izgalmassá teszi a fejlesztést, hogy komolyabb műtét nélkül lehet telepíteni a szerkezetet az agyba. Az egész procedúra nagyjából két óra alatt megvan, és ugyanazon az elven alapszik, mint amikor a szív koszorúerébe ültetnek be egy azt kitágító stentet.

A Synchron első körben hat betegbe ülteti majd be a készüléket, hogy kiderüljön, mennyire biztonságos a használatuk. A szakemberek szerint ha az eredmények jók, az komoly lépést jelenthet afelé, hogy a jövőben kereskedelmi forgalomban is lehessen majd kapni a készüléket.

[Ez a cég tényleg chipet ültetne az agyunkba, de ennek sokan örülhetnek majd]

A cég 2020-ban már végzett egy kísérletet Ausztráliában, akkor négy betegből ketten voltak képesek a gondolataikkal irányítani a számítógépüket. Az eredményről a Journal of NeuroInterventional Surgery lapban számoltak be.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!