szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A japán űrügynökség tudósa, Sunao Hasegawa két olyan aszteroidára bukkant a Mars és a Jupiter között, amelyeknek normál esetben a Neptunuszon túl kellene lenniük.

Két különleges égitestet fedeztek fel nemrég a kutatók a Mars és a Jupiter között. Az objektumok – a 203 Pompeja és a 269 Justitia – azzal hívták fel magukra a tudósok figyelmét, hogy sokkal vörösebbek, mint a két bolygó közötti aszteroidaöv eddig ismert legvörösebb égitestjei. A feltételezések szerint a Neptunuszon túlról érkezhettek, és ha ez igaz, akkor az segíthet megérteni, miként alakult ki a Naprendszer.

A The New York Times beszámolója szerint a Sunao Hasegawa, a japán űrügynökség tudósa egy infravörös teleszkóppal végzett megfigyelésen begyűjtött adatok feldolgozásánál figyelt fel a két égitestre. A belső Naprendszer objektumainak nagy része az ilyen megfigyelések során általában kék színben pompázik, mert nem, vagy csak nagyon kevés szerves anyagot tartalmaz.

NASA

Ehhez képest a Naprendszer külső részében található objektumok már jóval vörösebb színben pompáznak, mert több rajtuk a szén vagy a metán. Ezek azok a szerves anyagok, amin a földi élet is alapszik.

Amennyiben a Pompeja és a Justitia a Kuiper-övből származik, az azt jelentené, hogy a Mars és a Jupiter közötti aszteroidatöredékek is onnan származhatnak. Emellett a Nizza-modellt is megerősítené, vagyis azt, hogy miként alakultak ki a gázóriások pályái.

[Viszonylag közel került a Földhöz egy piramis méretű aszteroida]

A Nizza-modell szerint a nagyobb bolygók kezdetben a Naphoz közelebb helyezkedtek el, ám az instabilitás miatt a Szaturnusz, a Neptunusz és az Uránusz hátrébb szorultak a sorban, míg a Jupiter közelebb került a csillagunkhoz. Emiatt a szerves anyagokban gazdag aszteroidák szétszóródtak.

Hogy valóban a Kuiper-övből származik-e a két aszteroida, egyelőre nem tudni. Hogy ezt megállapítsák, további kutatásokat kell végezniük a tudósoknak, ám jó hír, hogy egy műholddal sokkal gyorsabban el lehetne őket így érni, mint a Kuiper-öv többi elemét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!