szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japán kutatók megmutatták, hogyan távolíthatók el a helyükről kis tárgyak érintés nélkül, hanghullámokkal.

A Tokyo Metropolitan University (TMU) kutatói egy új technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi a tárgyak mozgatását anélkül, hogy bárki hozzányúlna ezekhez. A kis tárgyakat hanghullámokkal manipulálják. A szakemberek egy félgömb alakú ultrahang-átalakító segítségével térbeli akusztikus mezőt hoztak létre, amely felemelt egy fényvisszaverő felületről egy kis műanyag gömböt – olvasható a Japanese Journal of Applied Physics című tudományos folyóiratban.

A tárgyak érintés nélküli mozgatása amúgy nem újdonság: az optikai csapdázás nevű technológiát évek óta használják a biológiában és a vegyészetben. A 2018. évi fizikai Nobel-díj felével is ennek a technológiának az eredményét ismerték el.

Ezekben az esetekben azonban lézersugarat használnak, szemben a mostani kutatásokkal, ami hanghullámokkal váltja ki az optikai hullámokat. Ennek az akusztikus csapdázásnak több előnye is lehet. A hanghullámok az anyagok szélesebb körére alkalmazhatók, és akár milliméter méretű részecskék is sikerrel mozgathatók.

Persze itt is vannak még kihívások. Például nem könnyű pontosan vezérelni az ultrahang-átalakító nagy tömbjeit valós időben, emellett nehéz megtalálni a megfelelő hangmezőt ahhoz, hogy az objektumokat távolabb emeljék a jeladóktól. Noha a részecskék stabilan és a csapdában tartása terén még sok akadályt kell legyőzni, a japánok új technológiája fontos előrelépést jelent az akusztikus csapdák szélesebb körű felhasználása felé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!