szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A már nyugállományba vonult ausztrál kutató, Peter Fullagar rögzítette azt, ahogy egy ausztrál lebernyés réce emberi nyelven szitkozódik.

Van néhány olyan madárfaj, amely képes utánozni az általa hallott hangokat. Az egyik legismertebb közülük a papagáj – például a hullámos papagáj –, de az ausztráliában élő lantfarkúmadár-félék is ismertek ezen képességükről. A kutatók most egy újabb ott élő madárról írtak tanulmányt, mely szerint az is képes utánozni az emberi beszédet.

A szakemberek megfigyelése szerint az ausztrál lebernyeges réce (Biziura lobata) egyik fogságban nevelkedett, és a Tidbinbilla Természetvédelmi Területen élő hím példánya, Ripper képes például leutánozni egy becsapódó ajtó hangját, emellett káromkodni is megtanult. A kutatóknak sikerült rögzíteniük, amint az állat a "you bloody fool" kifejezést mondogatja, amit magyarra talán úgy lehetne a legjobban lefordítani, hogy

"te istenverte bolond".

A kutatók úgy vélik, a kifejezést Ripper a gondozójától hallhatta, de azt nem tudják, hogy mikor tanulhatta el. A felvétel idején az állat négyéves volt, és épp egy aktív párzási időszakban énekelt a tojóknak. (Akik remélhetőleg nem értették, milyen szavakkal próbálja őket magához csábítani.) A kutatók a megfigyelésükről a Philosophical Transactions of the Royal Society B című tudományos szaklapban publikáltak egy tanulmányt.

A The Guardian azt írja, a hangot a már nyugállományba vonult kutató, Peter Fullagar rögzítette nagyjából 30 évvel ezelőtt, a felvételt azonban nemrégiben újította fel a holland Leideni Egyetem egyik tudósa, Carel ten Cate.

Wikipedia / JJ Harrison (CC BY-SA 3.0)

Az állatot kikelésétől fogva nevelték a gondozói, így végig az emberek közelében volt. Cate szerint elképzelhető, hogy az állat valójában nem káromkodik, és nem azt mondja, hogy "fool", hanem azt, hogy "food" (étel). A lapnak arról beszélt, elképzelhető, hogy a gondozója viccelődött, és azt mondta Rippernek, hogy "here is your bloody food", vagyis "itt az istenverte kajád".

A lap arról is ír, a kutatók Ripperen kívül másik két récét is számon tartanak, amelyek képesek a hangok utánzására, de azokról nem készült felvétel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!