szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A britek a koronavírus delta variánsának egy új mutációját azonosították a nyáron. Az AY.4.2 – vagy más néven Delta Plus – a szakemberek szerint egyelőre közel sem olyan vészes, mint a delta változat.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus delta variánsának egy új mutációját fedezték fel a szakemberek az Egyesült Királyságban. A BBC beszámolója szerint a kórokozót a nyár óta figyelemmel kísérik a kutatók. A lap szerint miközben az Egyesült Királyságban a delta variáns a domináns, az új mutáció a fertőzések 6 százalékáért felelős.

A kutatók AY.4.2, vagy egyszerűbben Delta Plus névre keresztelték el az új vírusfajtát, amely szerintük a vírus túlélését segítő mutációkat tartalmaz. Hogy pontosan mekkora veszélyt jelent a terjedése, egyelőre még vizsgálják, ám úgy vélik, nagy robbanásra nem kell számítani a fertőzés terén, és az sem valószínű, hogy a vakcinák hatását meg tudná kerülni.

Videóra vették a tudósok, hogyan fertőz és szaporodik a koronavírus

Két virológus egy speciális kamera segítségével mutatta meg, miként képes észrevétlenül fertőzni a koronavírus.

A koronavírusnak több ezer különböző változata van jelen a világon, amelyek folyamatosan mutálódnak. Az eredeti delta variánst 2021 májusában minősítették „aggodalomra okot adónak” az Egyesült Királyságban, miután több fertőzést okozott, mint a brit mutáns, és dominánssá vált ott – írja a BBC.

Az AY.4.2-t a kutatók 2021 júliusában azonosították először, és egyelőre úgy tűnik, hogy lassan terjed. A szakemberek szerint néhány mutáció módosította a vírus tüskefehérjéjét, vagyis azon részét, amivel a sejtekbe hatol be. Ennek ellenére egyelőre nincs arra utaló jel, hogy jobban fertőzne, mint más variánsok.

Koronavírussal szennyezett húst és gyümölcsöket találtak Kínában

Az importból származó termékeket Peking Xincheng kerületében találták.

A BBC szerint ahhoz, hogy ugyanolyan besorolást kapjon az AY.4.2 a briteknél, mint a delta variáns, még számos vizsgálatot kell elvégezni, ezek során pedig be kell bizonyosodnia annak is, hogy a mutáció fertőzőképessége növekedett az „eredeti” változathoz képest, illetve hogy a vakcinák nyújtotta védelmet is meg tudja kerülni.

A lap arról is ír, hogy néhány esetet már regisztráltak az Egyesült Államokban és Dániában is, ám azóta ott csökkentek ezek az esetszámok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!