szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Leonard-üstökös 70 ezer éve nem volt olyan közel Földhöz, mint tavaly decemberben. Majzik Lionel egy namíbiai robottávcső segítségével megörökítette. A páratlan eredményt a Facebookon tette közzé.

December elején érkezett a hír, hogy a világ több pontján is megfigyelhető lesz a 2021-es év egyik leglátványosabb üstököse, a C/2021 A1 (Leonard). Az égi vándort Magyarországról nem igazán lehetett érzékelni, de egy magyar amatőr csillagász és asztrofotós, Majzik Lionel így is páratlan képet készített róla. Igaz, ehhez a Skygems Remote Observatories namíbiai 200 mm-es műszerére volt szükség. Íme az eredmény:

Majzik Lionel szerint az üstökös nem túl látványosan búcsúzott el a magyarországi megfigyelőktől, de amíg itt volt, egy kisebb távcsővel is látni lehetett. Ezzel szemben a déli féltekén, az ott élő észlelők egy különleges égi ajándékot is kaptak karácsonyra a Leonard érkezésével. Erről így ír a magyar csillagász:

„A nap felé közeledő üstökös 2021. december 20-án több magnitúdó fényességnövekedéssel járó kitörést produkált, majd december 23-án egy újabb kitörés követte. A kométa rendkívül látványos struktúrájú, több tíz fok hosszú (vagyis több millió kilométeres) csóvát növesztett”.

Majzik Lionel nagy nehézségek árán, december 25-én készített három percnyi nyersanyagot a namíbiai robottávcsővel. A pillanat végeredményben igazán felemelő volt szerinte, mert egy ráadás is történt. „Nagy meglepetésemre egy rendkívül ritka jelenségnek lehettem részese, mert sikerült detektálnom az ioncsóva leszakadását, ami a csóva napszélplazmával való erős kölcsönhatásnak tudható be. Ez a nagy csomó később napokig észlelhető volt még az égi vándor nyomvonalán”.

Így járhat az, aki sosem néz a lába elé - Fejes Zsolt hobbicsillagász

Nem talált megfelelő szintű könyvet a csillagászati szakköréhez, ezért írt egyet Fejes Zsolt, aki ismeretterjesztőként szívesen beszél bárhol és bárkinek az égboltról - még akár nappal is. Tanácsot ad távcsővásárlás előtt álló kezdő csillagászoknak, mesél arról, hogyan viszonyul egymáshoz az amatőr és az akadémiai csillagászat és elmondja, miért nincs szerencsés csillagzat alatt a kárpát-medencei asztrofotózás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!