szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Corbevax nevű védőoltás ugyanazon a technológián alapul, mint például a Hepatitis B elleni védőoltás is. Egy adagot nagyjából 1,5 dollárból lehet legyártani.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Miközben a világ a koronavírus omikron változatának terjedésére figyelt, nemrég egy nagyon fontos előrelépés történt a járvánnyal kapcsolatban. Az NPR amerikai közszolgálati rádió minapi jelentése szerint 2021 végén Indiában engedélyezték annak a koronavírus elleni vakcinának a használatát, ami segíthet megoldani a globális egészségügy egyik legnagyobb kihívását: hogyan lehet az alacsony jövedelmű országokat biztonságos, hatékony és megfizethető koronavírus elleni vakcinával ellátni.

A Corbevax nevű készítmény egy régi, bevált technológián alapul, többek között ezért is jóval könnyebben előállítható, mint a jelenlegi Covid-vakcinák. Ennek köszönhetően még az alacsony jövedelmű országok is képesek lesznek gyártani azt.

A vakcina alapját jelentő technológiát nagyjából két évtizeddel ezelőtt fejlesztette ki az amerikai George Washington Egyetem két kutatója, Peter Hotez és Maria Elena Bottazzi. A szakemberek olyan trópusi betegségek kezelésén és a megelőzésükre szolgáló vakcinán dolgoztak, amelyekkel kevesen foglalkoztak. Amikor azonban a 2000-es évek elején kitört a SARS-járvány, létrehoztak egy fehérje alegységű vakcinát.

Oxfordi kutató: „Nem olthatjuk be a világot hathavonta a koronavírus ellen"

Andrew Pollard, az AstraZeneca koronavírus elleni védőoltásán is dolgozó tudós szerint nem megfizethető és nem is fenntartható megoldás, hogy bizonyos időközönként a világon minden ember megkapja az emlékeztető védőoltást.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adott vírus fehérjéjét használják fel az oltóanyagban, ami a szervezetben immunválaszt generál, de nem okoz betegséget. Erre a technológiára épül például a Hepatitis B elleni védőoltás is.

A SARS elleni védőoltásra végül nem volt szükség, a koronavírus-járvány kirobbanásakor azonban újra elővették ezt a megoldást, majd elkezdtek azon dolgozni, hogy a Covid–19 ellen is használni lehessen. Hotez az NPR-nek úgy nyilatkozott, a megoldásra megpróbálták felhívni a döntéshozók figyelmét, ez azonban nem sikerült, a fókusz ugyanis az innováción volt. Pedig a szakember szerint létezik egy könnyen elérhető alternatíva, amivel az egész világot olcsón és gyorsan be lehetne oltani.

A szakemberek ezért az alacsony jövedelmű országok felé fordultak, a technológiát pedig adományokból tökéletesítették. A kifejlesztett vakcina nagyjából 1,5 dollárba, vagyis körülbelül 450 forintba kerül.

Meghosszabbíthatja a menstruációs ciklust a koronavírus elleni oltás

A kutatók hangsúlyozták, hogy a ciklus rövid időn belül visszaállt az oltás előtti állapotra.

Indiában 3000 önkéntessel tesztelték a vakcinát, és kiderült, az eredeti koronavírus ellen 90 százalékos, a delta variánssal szemben pedig 80 százalékos védelmet biztosít. Hogy milyen hatásfokkal dolgozik az omikron ellen, azt jelenleg vizsgálják.

A Corbevax már megkapta a sürgősségi engedélyt Indiában, a Biological E pedig el is kezdte a gyártását. A cég állítása szerint havonta 100 millió adagot képes legyártani, az indiai kormány pedig már le is kötött 300 millió adagot.

A kutatók elérhetővé teszik a védőoltás szabadalmát, így azt az alacsony jövedelmű országok is elkezdhetik gyártani.

Brit immunológus: Ez a koronavírus már nem ugyanaz, mint egy éve volt

John Bell, az Oxfordi Egyetem immunológusa úgy látja, a koronavírus omikron variánsára másként kell gondolnunk, mint az eddigi változatokra.

Az NPR szerint ugyanakkor van hátránya is a Corbevaxnak. Ilyen például az, hogy a védőoltást nem lehet olyan könnyen módosítani, mint egy mRNS-alapú védőoltást, így a különböző variánsok esetében lassabban lehet elkezdeni egy hatékonyabb védőoltás gyártását. A szakemberek ugyanakkor úgy látják, ez még mindig egy viszonylag elfogadható kompromisszum annak fényében, hogy a vakcina olcsó, és nagyobb védelmet nyújthat annál, mintha nem lennének beoltva az emberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!