Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Miután az Európai Unió (is) pénzügyi szankciókkal sújtotta Oroszországot az Ukrajna ellen indított háború miatt, az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz bejelentette: átmenetileg felfüggeszti a Szojuz rakéta indítását Francia Guyanából.
A Space.com beszámolója szerint a szervezet bizonytalan időre felfüggeszti az együttműködését az európai partnereivel, és a szakembereit is elhozza Francia Guayanából. A Roszkoszmosz mind a 87 dolgozóját kivonná onnan – ők a Szojuz rakéták indításáért felelősek.
⚡ «В ответ на санкции Евросоюза в отношении наших предприятий Роскосмос приостанавливает сотрудничество с европейскими партнерами по организации космических запусков с космодрома Куру и отзывает свой персонал, включая сводный стартовый расчёт, из Французской Гвианы», — @Rogozin. pic.twitter.com/KLm2UQsIEz
— РОСКОСМОС (@roscosmos) February 26, 2022
A lap rámutat: az Arianespac – a világ első, kereskedelmi rakétaindításokkal foglalkozó vállalata – a Szojuz segítségével indított volna útnak áprilisban két Galileo műholdat. Thierry Breton uniós biztos szerint a mostani helyzet nem lesz hatással sem a navigációhoz használt Galileo-rendszerre, sem pedig a tudományos kutatáshoz használt Kopernikusz-programra.
Európa az oroszokkal közösen egy olyan programon is dolgozik, amelynek keretében robotot küldenének a Marsra. Az Európai Űrügynökség vezetője Josef Aschbacher szerint ezt a projektet nem érinti a Roszkoszmosz döntése. Az oroszok ugyanakkor kizárták az Egyesült Államokat a Venyera-D néven ismert küldetésből, amelynek célja a Vénusz tanulmányozása. Ennek fényében viszont fontos kérdés, hogy vajon mi lesz a Nemzetközi Űrállomás sorsa.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.