szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A sokat kritizált Clearview AI nemrég felajánlotta szolgálatait Ukrajnának, amit az ország állítólag el is fogadott.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Újabb segítséget kapott Ukrajna abban, hogy megküzdjön az orosz hadsereg inváziójával. Az arcfelismerő technológiájáról ismert Clearview AI nemrég felajánlotta a szolgáltatását az ukrán kormánynak, hogy könnyebb legyen kiszűrni az orosz behatolókat, hatékonyabb legyen a téves információk elleni küzdelem, valamint könnyebben tudják azonosítani a halottakat.

A BBC beszámolója szerint a cég azt állítja, hogy van egy 10 milliárd, az internetről származó fotóval feltöltött adatbázisa, amiben keresni lehet. A Cleaview AI – amiről korábban itt írtunk – ugyanakkor több bírságot is kapott már az adatvédelmi hatóságoktól.

Hoan Ton-That, a cég vezetője a BBC-nek úgy nyilatkozott, a válság idején szeretnék segíteni az ukránokat, ezért ajánlotta fel a vállalat a technológiáját.

Deepfake-videó terjed az ukrán elnökről, azt próbálják elhitetni vele, hogy Ukrajna megadta magát

A felvétel készítői nem végeztek túl alapos munkát, mert messziről látszik, hogy módosított anyagról van szó. Ennek ellenére ezrek osztják tovább.

A Reuters szerint a cég azt állítja, hogy az adatbázisa egy jelentős részét az orosz közösségi oldalról töltötte fel. Az orosz Facebookként ismert Vkontakte-ról nagyjából 2 milliárd kép származik.

Ton-That szerint a technológia nagy segítséget jelenthet abban, hogy a halottakat ujjlenyomat nélkül is azonosítani lehessen, vagy épp segítsen abban, hogy az egymástól elveszett családtagok újra egymásra találjanak.

A szakember azt állítja, hogy Ukrajna már március 12-e óta használja a technológiát, ezt azonban az ország védelmi minisztériuma nem erősítette meg.

Korábban többen azért kritizálták a Clearview AI-t, mert az algoritmus hajlamos a tévedésre. Ton-That erre reagálva hangsúlyozta, hogy a rendszert sosem szabad egyedüli azonosítási technológiaként alkalmazni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!