szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyugati szakemberek még most is gyűjtik a bizonyítékokat, de a tisztségviselők már arról beszélnek, hogy az orosz katonai hírszerzés, a GRU az invázió első napjaiban feltörhette a műholdas kommunikációt kínáló amerikai Viasat rendszerét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Minden jel szerint az oroszok az ukrajnai invázió első napján feltörhették a műholdas kommunikációt kínáló amerikai Viasat rendszerét – számolt be róla a BBC. A lap szerint a nyugati hírszerzők még vizsgálják az esetet, és bár hivatalosan még nem vádolták meg Oroszországot a támadással, úgy vélik, Moszkva állhat a háttérben.

Ha mindez valóban így van, akkor ez az orosz-ukrán háborúban az eddigi legjelentősebb kibertámadás, amely a kormányzati és a katonai kommunikációt is érinti. A nyugati tisztségviselők szerint ugyanakkor Ukrajna összességében sokkal ellenállóbbnak bizonyult a kibertámadásokkal szemben, mint azt sokan várták.

AFP/Maxar Technologies

A Viasat a BBC-nek úgy nyilatkozott, a támadás más európai országokat is érint, azt azonban nem közölte, melyeket. A cég most néhány ügyfele modemét lecseréli, ugyanakkor a vállalat szerint a maghálózat insfrastruktúrájához, valamint magukhoz a műholdakhoz nem fértek hozzá a támadók.

A nyugati tisztviselők szerint egyértelműen az oroszok állhatnak az ügy hátterében, a bizonyítékok begyűjtése azonban jelenleg is folyamatban van. Úgy vélik, egy ilyen eset pontosan beleillik a képbe, vagyis, hogy a kibertámadással a katonai tevékenységet támogassák. Ebben az esetben az ukrán parancsnokság kommunikációjának akadályozásával próbáltak zavart kelteni.

Az Ukrajnát támadó oroszok gőzerővel törlik a Google-ről a nekik kényelmetlen hírek linkjeit

Oroszország eddig sem riadt vissza attól, hogy törvényi erővel szabja meg, ki és mit gondolhat az államról. Ugyanez zajlik most az orosz-ukrán háború alatt is.

Az utóbbi napokban egyébként az amerikai kiberhatóságok arra figyelmeztették a szolgáltatókat, hogy az amerikai és a nemzetközi műholdas hálózat is támadások célpontja lehet, ezért erősítsék meg azok védelmét.

A The Washington Post arról ír, hogy a támadás mögött az orosz katonai hírszerzés, a GRU állhat.

Az orosz invázió kezdetén a legtöbben arra számítottak, hogy a GRU hackerei valósággal megbénítják majd Ukrajnát, és százezrek számára kapcsolják le az áramot. Ehhez képest semmi ilyesmi nem történt, aminek a nyugati elemzők szerint több oka is lehet.

300 ezer fős kiberhadsereg harcol Ukrajnáért

Miközben a szárazföldi harcokban az oroszok vannak túlerőben, a kibertérben lévő helyzet egyre inkább az ukránoknak kedvez.

Az egyik, hogy Oroszország úgy gondolta, gyorsan megbukik az ukrán kormány, a helyét pedig egy Moszkva-barát veszi át. Ebben az esetben az infrastruktúra bedöntésének nem sok értelme lett volna. Egy ilyen támadást ráadásul sokáig tart előkészíteni, és ahogyan a hadsereg jelentős része, ők sem kaptak időben tájékoztatást az Ukrajnát illető tervekről.

Egy másik ok, hogy egy katonai konfliktusban a célpontok – például adótornyok – elpusztítása megbízhatóbb eljárás lehet, mint egy kibertámadás.

A nyugati tisztségviselők szerint azonban az az igazság, hogy Ukrajna sokkal jobban ellenállt a kibertámadásoknak, mint azt korábban gondolták.

Hogy tudnak majd kommunikálni az ukránok, ha összeomlanak a mobilhálózatok? Például így

A fokozódó orosz invázió miatt Ukrajna lakossága alternatív eszközökhöz kénytelen nyúlni, hogy kapcsolatban maradjon szeretteivel. A technológiai fejlődés eredménye szerencsére itt is hasznosítható.

A háború kitörése előtt például volt olyan eset, amikor radírként ment végig az ukrán kormány számítógépein egy rejtélyes vírus, és gyakorlatilag mindent törölt azokról. Mindez nem azt mutatja, hogy az oroszok nem akarták kijátszani a kiberkártyát, ám az ukránok tanulhattak a korábbi támadásokból.

Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szakemberei szorosan együttműködtek az ukránokkal, és jelentős segítséget nyújtottak nekik az elmúlt időszakban.

A BBC szerint ugyanakkor aggodalomra adhat okot, hogy Moszkva a kibertérben torolhatja meg az Ukrajnát támogató és Oroszországot szankcionáló Nyugatot. Az Egyesült Államok szerint már érkezett hír az esetleges tevékenységekről, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy ez csak a szokásos támadás, vagy valami nagyobb dolog van készülőben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!