szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nukleáris baleset helyszínét a háború kezdete óta orosz katonák tartják ellenőrzésük alatt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes szerint Oroszország „felelőtlen” és komoly veszéllyel fenyegető cselekményeket végez a megszállt csernobili atomerőmű környékén. A The Guardian emlékeztetett, hogy a nukleáris baleset helyszínén a háború kezdete óta orosz csapatok járnak, a területet is ők tartják az ellenőrzésük alatt.

Az oroszok betiltották az új Zelenszkij-interjút, jön a béketárgyalások újabb fordulója - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök hajlandó kompromisszumokat kötni, ha az kell a békéhez, de Ukrajna demilitarizálása és „nácimentesítése" teljesen értelmetlen felvetés szerinte. Zelenszkij azt is mondta: Putyin másra számíthatott Ukrajnában. Kövessék folyamatosan frissülő hírfolyamunkat!

Verescsuk a Telegramon megosztott üzenetében azzal vádolta az oroszokat, hogy militarizálják a csernobili elzárt zónát, oda régi fegyvereket szállíttatnak, e cselekmények pedig kárt okozhatnak a negyedik reaktor körüli szigetelésben.

Verescsuk emlékeztetett rá, hogy a csernobili zónában tüzek pusztítanak, amelyek további súlyos következményekhez vezethetnek. Itt példaként említette, hogy az égés következtében radionuklidok kerülhetnek a levegőbe, amelyeket a szél nagy távolságokra is elvihet.

Aszódi Attila: Ezek a teendők, ha jelentős radioaktív anyag kerül a levegőbe

Aszódi Attila nukleáris szakértő végigvette, mennyire van szükség a jódtablettára vagy épp egy sugárzásmérő eszközre.

„A nukleáris biztonsággal összefüggésben az orosz hadsereg felelőtlen és szakszerűtlen cselekedetei nagyon komoly fenyegetést jelentenek nemcsak Ukrajnára, hanem több százmillió európai emberre nézve is” – idézte az ukrán miniszterelnök-helyettest a brit napilap.

Ha érdeklik a fejlemények, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!