szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Earadel nevű csillag 12,9 milliárd fényévre van tőlünk, vagyis alig 900 millió évvel azután keletkezett, hogy az unverzium megszületett.

A valaha látott legtávolabbi csillagot találta meg a Hubble űrteleszkóp – derül ki a Nature szerdán megjelent számából. A beszámoló szerint az égitest 50-100-szor nagyobb, mint a Nap, és nagyjából 1 milliószor fényesebb is annál. Az égitest fénye 12,9 milliárd évet utazott, mire elért a Hubble-ig, ami azt jelenti, hogy nem sokkal a világegyetem születése után keletkezhetett. Az ősrobbanás 13,8 milliárd évvel ezelőtt következhetett be.

Brian Welch, az amerikai Johns Hopkins Egyetem doktorandusza, a tanulmány szerzője elmondta, hogy az égitestet Earendelnek keresztelte el – számolt be róla a The Washington Post. Ez egy régi angol szó, aminek a jelentése: reggeli csillag. Rogier Windhorst, az Arizonai Egyetem tudósa szerint a Hubble 32 éves pályafutásának eddigi legfontosabb felfedezését tehette meg.

Nagy bejelentésre készül a NASA szerdán

Új tudományos eredményeket tár a közönség elé a NASA március 30-án. Hogy miről lesz szó, azt még nem tudni, de azt igen, hogy a Hubble-höz kötődik.

Az égitest a Cet csillagképben található, közel egy másik csillaghoz, a Mirához. A 12,9 milliárd fényéves távolsága azt is jelenti, hogy 4 milliárd fényévvel távolabb van tőlünk, mint a valaha látott legtávolabbi csillag. Az eddigi "rekordot" az Ikarus tartja, amit 2018-ban fedezett fel a Hubble, és ami 9 milliárd fényévre van a Földtől.

Bár a tudósok láttak már galaxisokat ilyen távolságban, azok több milliárd csillagból állnak. A Earedel ehhez képest egyedülálló csillag.

A szakemberek ugyanakkor még nem vetették el azt a lehetőséget sem, hogy több csillag fényét látják egyszerre, vagy azt, hogy egy fekete lyukkal van dolguk, amelynek az akkréciós korongját látják fényleni. A végső választ a James Webb űrteleszkóp adhatja meg, amikor megkezdi a tudományos munkáját.

A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a Hubble a gravitációs lencsehatást használta ki a megfigyelés során. Ez egy természetes jelenség a világegyetemben, és lehetővé teszi, hogy a nagyon távoli égitesteket is felnagyítva láthassuk. A most felfedezett csillagot például 1000-szeresére nagyított állapotban pillantotta meg az űrtávcső.

A Hubble nem most rögzítette az adatokat, amelyekből észlelték a csillagot. A kutatók éveken át tanulmányozták azokat, és először úgy gondolták, hogy egy csillaghalmazra bukkantak. Ám minél mélyebbre jutottak az elemzésben, annál egyértelműbbé vált, hogy nem egy csillaghalmazról, hanem egy nagyobb csillagról lehet szó.

NASA

Hogy mi lett az égitest sorsa nem tudni. Valószínűleg fekete lyukká omlott össze élete végén, ez pedig azt jelenti, hogy a mai napig ott van a világegyetem mélyén.

A szakemberek szerint az első galaxisok az ősrobbanás után nagyjából 300 millió évvel keletkezhettek. Az Earendel ezután születhetett meg nagyjából 600 millió évvel, vagyis az univerzum nagyon fiatal, még élettelen korában.

A csillag a feltételezések szerint majdnem teljes egészében hidrogénből és héliumból áll, a nehezebb elemek ugyanis – oxigén, szén, vas – csak később keletkeztek az univerzumban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!