szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A csapat egyik leghatékonyabb eszköze egy nyolcrotoros drón, az R–18, amelynek 4 kilométeres hatótávja van, és 5 kilogrammnyi robbanóanyagot képes magával vinni.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Az orosz–ukrán háború kitörése óta már többször is hallatott magáról az ukrán hadsereg drónos osztaga, az Aerorozvidka. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy a csapatot az informatikai szektorban dolgozók alapították, és alkotják, köztük programozók. (Hogy pontosan hányan vannak, azt taktikai okokból nem említik.)

A Business Insider nemrég részletesen is bemutatta a csapatot, illetve annak büszkeségét, az R–18 nevű drónt, ami egy nyolcrotoros eszköz. Egy teljesen saját fejlesztésű készülékről van szó, ami nem kevesebb mint 4 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, és akár 5 kilogrammnyi robbanóanyagot is képes szállítani.

A csapat büszkén újságolta, hogy igen költséghatékonyan dolgoznak, mivel a tankgyilkos drónok – köztük az R–18-as – mintegy 20 ezer dollárból készülnek. Ezzel szemben a tankelhárításra fejlesztett katonai eszközök (Next generation Light Anti-tank Weapon, NLAW) darabja 40 ezer dollárt kóstál.

Az egység napi szinten 300 felderítő misszión is részt vesz, a munka egyébként pedig három fő részre osztható: vannak, akik a drónokat irányítják, aztán ott van az úgynevezett delta csapat, amely az információgyűjtést végzi, és végül azok, akik a kibervédelmet látják el.

A csapat eddigi legnagyobb sikere, hogy ők is bekapcsolódtak annak a hosszú orosz konvojnak a kiiktatásába, ami korábban Kijev irányába haladt.

Újabb offenzíva jöhet Kelet-Ukrajnában, drámai gazdasági visszaesést jósol a Világbank - percről percre a háborúról

A világ ugyan azt ismételgette 1945 után, hogy a tömeggyilkosságok nem ismétlődhetnek meg, de Mariupol és Bucsa mutatja, hogy mennyit érnek ezek a felhívások - mondja az angol elemző.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!