szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NIRSpec (Near-Infrared Spectrograph) a közeli infravörös tartományban végez méréseket. Ez a méregdrága teleszkóp az egyik legizgalmasabb tudományos műszer.

A James Webb űrteleszkóp újgenerációs spektrográfja akár 100 galaxist is figyelhet, ha a tudósok működésbe hozzák – számolt be róla a Space.com. A James Webb már hetekkel korábban elérte azt a pontot az űrben, ahol a következő (remélhetőleg minél hosszabb) időszakban megfigyeléseket végez majd. Egyes berendezései ugyanakkor még nincsenek használatban, és ezek közé tartozik a NIRSpec is.

A NIRSpec (Near-Infrared Spectrograph) a közeli infravörös tartományban végez spektroszkópiai méréseket. A műszert az Európai Űrügynökség (ESA) finanszírozásából építették európai tudósok, akik már nagyon várják, hogy az végre megküldje az első adatokat. A Space.com szerint a NIRSpec legalább százszor nagyobb teljesítményű, mint a Hubble űrteleszkópon elhelyezett hasonló műszer.

Fontos különbség azonban, hogy a NIRSpec nem közöl majd képeket – ezt a munkát a berendezésen elhelyezett NIRCam és MIRI nevű műszerek végzik. A NIRSpec feladata persze így is rendkívül fontos, hiszen általa soha nem látott mennyiségű adat érkezhet majd a távoli galaxisokból. Többek között arról is, milyen kémiai folyamatok játszódhatnak le a távolban. „Feltérképezhetjük, hogyan épülnek fel a kémiai elemek a galaxisokban, de meghatározhatjuk a galaxisok távolságát és tulajdonságait is” – mondta Andy Bunker, az Oxfordi Egyetem asztrofizikusa, aki maga is részt vett az eszköz fejlesztésében.

A NIRSpec az első, a spektrumok tömeges felvételét lehetővé tévő műszerek közül, amelyet űrbéli körülmények között fognak használni. Számítógéppel vezérelt mikrozárakkal is rendelkezik, amelyekből több mint 62 ezer darabot helyeztek el rajta. A mikrozárak apró ablakokként működnek, és nagyjából olyan vastagok, mint az emberi hajszál. Ezek lényege, hogy a nyitogatásukal sokkal hatékonyabban lehet adatot gyűjteni a megfigyelt objektumról – miközben a zavaró fényből jóval kevesebb kerül a műszerbe.

A kutatók úgy írták le a NIRSpec lehetőségeit, hogy általuk lehetővé válik, hogy a szakértők válaszokat tudjanak adni a nagy kérdésekre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!