szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fléchettnek nevezett fémnyilak halálos sebet képesek ejteni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Bucsában elhunyt civilek halálát az orosz tüzérség által kilőtt lövedékek apró fémnyilai okozták – írta meg a Guardian igazságügyi orvosszakértők beszámolói alapján.

Az orvosszakértők tömegsírokban elhelyezett holttesteket vizsgáltak a Kijevtől északra fekvő régióban, ott, ahol a megszálló orosz erők a vádak szerint több erőszakos cselekedet is elkövettek. A szakértők, köztük patológusok szerint a sírokból több olyan ember holtteste is előkerült, akinek a mellkasába vagy a fejébe kis fémnyilak, úgynevezett fléchettek fúródtak.

„Számos valóban vékony, szögszerű tárgyat találtunk férfiak és nők holttestében, ahogyan más kollégáim is a régióban” – nyilatkozta a Guardian szerint Vlagyiszlav Pirovszkij ukrán törvényszéki orvos. Hozzátette: a nyilakat nagyon nehéz megtalálni a testben, mert túl vékonyak. A holttestek többsége a Bucha-Irpin régióból származik – mondta Pirovszkij.

Független fegyverszakértők, akik a holttestekben talált fémnyilakról készült képeket megvizsgálták, megerősítették, hogy valóban fléchettekről van szó. Az apró fémnyilakat egy lövedékbe töltve lövik ki, egy-egy lövedék pedig akár

8 ezer fléchettet is tartalmazhat.

A nyilak jellemzően 3, illetve 4 centiméter hosszúak. Amikor kiszabadulnak a lövedékből, egy kúp alakú ívben, körülbelül 300 méter széles és legalább 100 méter hosszú ívben szóródnak szét. Az áldozat testébe csapódva a nyílvessző horoggá alakul, míg az uszonyszerű hátsó része gyakran letörik, és egy második sebet okoz.

Bár emberi jogi csoportok már régóta követelik a fléchette-lövedékek betiltását, a nemzetközi jog nem tiltja ezeket a lőszereket – írta a Guardian.

Ha érdeklik a fejlemények, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!