A NASA még 2021 novemberében indította útnak azt az űrszondát, ami a tervek szerint 2022 őszén csapódhat majd bele a 160 méter átmérőjű Dimorphosba. A cél, hogy elmozdítsák az aszteroidát a pályájáról, és kiderüljön, egy éles helyzetben működhet-e ez a terv bolygóvédelmi akcióként.
A jelek szerint a megoldás Kínának is megtetszett: Vu Janhua, a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) igazgatóhelyettese egy interjúban árulta el, hogy az ország bolygóvédelmi tervet készít, néhány éven belül pedig egy potenciálisan veszélyes aszteroidának kormányozhatnak egy űrszondát.
China yesterday opened its first Planetary Defence Conference, touching of radar astronomy, early warning systems, small-body exploration, impact simulation, space-based monitoring, impacts, impactors, lasers & other deflection possibilites.https://t.co/plNlZwx6Is pic.twitter.com/N5Sqbz83sn
— Andrew Jones (@AJ_FI) October 26, 2021
Ezzel egyidejűleg a CNSA egy olyan rendszert hoz létre, amely képes szimulálni, milyen kimenetellel járna egy Föld közeli aszteroida elleni küldetés. A projektet a következő ötéves terv végén (2025-ben), vagy 2026-ban hajthatják végre.
Vu április 24-én vasárnap beszélt a tervről, a méghozzá annak alkalmából, hogy 1970-ben ezen a napon bocsátották fel a Dongfanghong-1-et, Kína első műholdját.
A tervek szerint Kína a jövőben tanulmányozni fogja a bolygóvédelmi rendszer kiépítésének terveit, valamint növelni fogja a földközeli objektumok katalogizálására és megfigyelésére fordított kapacitását.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.