szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Roszkoszmosz vezetője, Dimitrij Rogozin már korábban is arról beszélt, hogy a nyugati szankciók miatt Moszkva kiszállhat a Nemzetközi Űrállomás üzemeltetéséből.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Miután az oroszok elindították az ukrajnai inváziót, a Nyugat komoly szankciókat jelentett be Moszkva ellen. Ez azonban nemcsak a gazdaságra, de a tudományos együttműködésre is kihatott.

A Roszkoszmosz még márciusban fenyegetőzött azzal, hogy az ország kiszáll a Nemzetközi Űrállomás működtetéséből. Azóta erről nem sokat lehetett hallani, ám Dimitrij Rogozin, a Roszkoszmosz vezetője most ismét megszólalt a témában.

Az IFLSceince beszámolója szerint Rogozin az orosz állami médiában arról beszélt, hogy a kilépéssel kapcsolatos döntés már megszületett, azon pedig legfeljebb csak a szankciók teljes visszavonása változtathat. A Roszkoszmosz vezetője hozzátette, hogy a döntést a nemzetközi szabályok értelmében 12 hónappal azelőtt fogják bejelenteni, hogy a kiválás ténylegesen megtörténne.

Magyarázza a Roszkoszmosz, miért vettek fel sárga ruhát az orosz űrhajósok

Az orosz űrügynökség elítélte azokat a nyugati sajtójelentéseket, amelyek szerint a Nemzetközi Űrállomáshoz csatlakozott három orosz kozmonauta azért vett fel sárga ruhát itt-ott kék csíkokkal, hogy kifejezze az Ukrajna iránti támogatását.

Oroszországot egyébként számos nemzetközi szerződés és egyéb praktikus okok is arra ösztönzik, hogy egyelőre még maradjon az ISS-en. A jelenlegi megállapodás értelmében a nemzetközi űrállomást legalább 2024-ig üzemeltetnék a partnerek, amit az Egyesült Államok szeretne 2030-ig meghosszabbítani. Azt nem tudni, hogy az oroszok idő előtti kilépése mennyire változtatna ezen a helyzeten.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!