szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyszerű laborvizsgálattal kimutatható, hogy szenvedünk-e D-vitamin hiányban. Ha igen, érdemes lesz tenni ellene, már csak azért is, hogy elkerüljünk egy progresszív betegséget, a demenciát.

Már a Covid-járvány kapcsán is sokat lehetett hallani a D-vitamin immunerősítő szerepéről, egy új kutatás viszont egy újabb oldalról világítja meg, mennyire fontos anyagról van szó. A Dél-Ausztrál Egyetem szakembereinek új genetikai kutatása ugyanis közvetlen kapcsolatot talált a demencia (időskori elbutulás) és a D-vitamin hiány között.

A szakemberek az Egyesült Királyság Biobank 294 514 résztvevőjének adatait elemezték, és az alacsony D-vitamin szint (25 nmol/l) hatását, valamint a demencia és a stroke kockázatát vizsgálták. Megállapították, hogy az alacsony D-vitamin szint alacsonyabb agytérfogattal, valamint a demencia és a stroke fokozott kockázatával járt együtt, és a genetikai elemzések a D-vitamin-hiány és a demencia ok-okozati hatását is alátámasztották. A kutatók úgy vélik, hogy egyes populációkban a demenciás esetek akár 17 százaléka is megelőzhető volna, ha az emberek D-vitamin szintje a normál szinten (50 nmol/l) lenne.

Új orvostudományi ajánlást adtak ki a D-vitamin szedésére

A D-vitaminról - főleg a járványhelyzetben - és annak fontosságáról rengeteget hallhattunk az elmúlt években, de az már kevésbé ismert tény, hogy milyen fontos része a csontképződésnek ez a hormon: a kalcium mellett a csontritkulás (oszteoporózis) bázisterápiájának tekinthető. Nyáron a napfény segít abban, hogy elegendő D-vitaminhoz jussunk, de ezek a raktárak - megfelelő pótlás nélkül - rendszerint télen kiürülnek.

„A D-vitamin egy úgynevezett hormon-prekurzor, amelynek széles körben elterjedt hatásait, többek között az agy egészségére gyakoroltat is egyre inkább ismerik, de mostanáig nagyon nehéz volt megvizsgálni, mi történne, ha meg tudnánk akadályozni a D-vitamin-hiányt" – írja Elina Hyppönen professzor, az Ausztrál Precíziós Egészségügyi Központ vezető kutatója és igazgatója az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban.

Tanulmányuk az első, amely a nagyon alacsony D-vitamin-szintnek a demencia és a stroke kockázatára gyakorolt ​​hatását vizsgálta robusztus genetikai elemzések segítségével, nagy populáció körében. Azt tapasztalták, hogy a demenciás esetek egy része elkerülhető lett volna a D-vitamin szint megfelelő mértékűre emelésével. Ezek az eredmények hihetetlenül fontosak, tekintve a demencia világszerte tapasztalható magas előfordulási arányát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!