szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mostani az első alkalom, hogy egy becsapódásból származó szeizmikus és akusztikus hullámokat észleltek a vörös bolygón.

A NASA kutatói arról számoltak be, hogy a Marson tartózkodó InSight nevű eszközük sikeresen érzékelte négy meteorit szeizmikus és akusztikus hullámait, amik a bolygóba való becsapódáskor keletkeztek. A berendezés ezután kiszámította az űrsziklák hagyott kráterek helyét is. Ilyesmihez hasonlót még sosem sikerült más planétán véghez vinni – írta erről a Reuters.

A kutatók a NASA Mars Reconnaissance Orbiter űrszondájának adatait használták fel a kráterek helyének megerősítéséhez.

Az InSight által követett űrsziklák – amelyek közül egy 2020-ban, a másik három pedig 2021-ben landolt – a becslések szerint legfeljebb mintegy 200 kilót nyomtak, és legfeljebb 7,2 méter széles krátereket hagytak maguk után. Az egyik objektum három darabra robbant a légkörben.

A NASA saját oldalán meg is mutatta, milyen hangja van a becsapódó szikláknak. Íme:

A kutatók úgy vélik, hogy egészen 2018-ig visszamenőleg tudnak böngészni az InSight meteor-becsapódásokkal kapcsolatos katalógusában.

A Marson körülbelül kétszer akkora a valószínűsége annak, hogy meteor csapódik be. A Föld esetében ez a kockázat a légkör vastagsága miatt is kisebb.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!