szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA történelmi küldetése bizonyította, hogy az emberiség képes megváltoztatni egy, a Föld felé tartó kisbolygó pályáját.

A NASA kedd éjjel vezetett bele egy űrszondát a Dimorphos nevű kisbolygóba, ami a DART-program keretében levezényelt, fontos bolygóvédelmi teszt volt. A műveletet egy kisebb eszköz is követte, így pedig kívülről is látni, hogyan nézett ki az ütközés. Íme:

A felvételeket az olasz űrügynökség (ASI) szondája, a LICIACube rögzítette a Space.com szerint. Ehhez a szonda két optikai kameráját (LEIA-t és LUKE-ot) irányította rá a DART-ra, ami több mint 22 ezer kilométer/órás sebességgel haladt a Dimorphos felé.

A felvételeken jól látható a Földtől több mint 11 millió kilométerre történt csattanás hatása. A nagy fényes pont a Didymos nevű kisbolygó – e körül kering a Dimorphos. A pókhálószerű vonalak pedig az ütközés miatt keletkezett porfelhő részei.

Azt még nem tudni, hogy a Dimorphosnak pontosan mekkora része semmisült meg a „karambol” hatására. Azt sem tudni még, hogy a közel 160 méter átmérőjű kisbolygó keringése mennyit lassult. Az ezzel kapcsolatos adatokat később teszik közzé.

A két objektum nem jelentett veszélyt a Földre, a kutatók kizárólag a teszt miatt választották ki őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!