Megdöbbentő módon landolna a NASA a Marson – videó
A NASA szeretné, ha sokkal olcsóbbá – egyúttal egyszerűbbé – válhatna a landolás a Marson, ehhez pedig egy igen meglepő ötlettel álltak elő a mérnökök.
hvg.hu
Van az a vicc, amikor az erdőben bicikliző undok kismalac egyszer csak elesik a kerékpárjával, majd miután a többi állat kineveti, annyit mond: „Én így szoktam leszállni!” Nagyjából ez jut az embernek az eszébe arról a megoldásról, amit a marsi landolások kapcsán kezdett el tesztelni a NASA.
A szervezet egy olyan szerkezeten dolgozik, amit a jelek szerint semmi nem védene meg attól, hogy becsapódjon a vörös bolygó felszínébe. Sőt, tulajdonképpen éppen ez lenne a cél: úgy eljuttatni a rakományt oda, hogy az egyszerűen csak „lepottyan”, és semmi nem védi meg az ütközéstől – se egy hajtómű, se egy ejtőernyő.
A SHIELD (Simplified High Impact Energy Landing Device) nevű egységnek kúp alakja van. Ez segít abban, hogy a becsapódásnál a szerkezet elnyelje az energiát, és a szállított rakomány ne semmisüljön meg. A megoldást egy toronyból ledobva próbálták ki, és kiderült, a rakományként elhelyezett okostelefon kijelzőjének semmi baja nem esett. Ez egy kifejezetten jó hír.
A fejlesztés célja, hogy a jövőben sokkal olcsóbbá tegye a marsi landolásokat. Mindez főként akkor lehet hasznos, ha a marsi emberek számára utánpótlást kell szállítani. Ennél viszont minden bizonnyal hamarabb láthatjuk majd akcióban a SHIELD-et.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.