szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA ezúttal több koronális lyukat is megfigyelt a Nap felszínén, amelyek egészen különleges alakzatba rendeződtek.

Különleges fényképet tett közzé nemrég a NASA a Twitteren. A szervezet napfigyelő obszervatóriuma, a Solar Dynamics Observatory egy olyan pillanatban kapta el a csillagot, mintha az rámosolyogna a Földre.

Ahogy a Nap közeledik a szoláris maximumához, a felszínen az aktivitás emelkedni kezd. Ennek az eredménye azok a koronális lyukak, amik megjelentek a felszínén, és amit látva az az érzése támad az embernek, hogy az égitest épp mosolygó fejet vág.

De mi az a koronális lyuk?

A napfoltok olyan intenzív mágneses mezők, amelyek átmenetileg leállítják a konvekciós folyamatokat a Napon. (A konvekció a plazma részecskéinek hidrodinamikai áramlása során végbemenő energiatovábbítást jelenti.)

A folyamat leállása miatt a nagy mágneses intenzitású terület nem fogadja be a kavargó töltött gázokat a Nap belsejéből, így az adott terület hőmérséklete csökkeni kezd. Emiatt a szondák és teleszkópok képein az adott terület sötétebbnek tűnik, innen az elnevezés: napfolt.

A mosoly három ilyen sötétebb területe eredménye, ezek azonban nem napfoltok, hanem koronális lyukak. A kettő között a különbség, hogy ezek nyitott mágneses vonalak, amelyek lehetővé teszik a napszél kiszökését. Az ilyen kitöréseknél a részecskék sebessége elérheti a 3 millió km/h-t is – emlékeztet a Space.com.

Az amerikai kutatók arra számítanak, hogy a napokban elérhetik ezek a részecskék a Földet, és geomágneses vihart okozhatnak. Megjegyezték azonban azt is, hogy ez elvileg gyenge lesz, így nem kell komolyabb hatásokkal számolni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!