szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felvételeket készített az Európai Űrügynökség arról, ahogy a Nap felszínén 170 km/másodperc sebességgel száguldó gáz jut el a csillag egyik pontjáról a másikra.

Az Európai Űrügynökség Solar Orbiter nevű napszondája egy lenyűgöző jelenséget örökített meg a Nap felszínén. Egy olyan folyosóról van szó, amelyen hidegebb gáz áramlik át az égitest egyik pontjából a másikba, áttörve a csillag mágneses terét. Ez ránézésre pont olyan, mintha egy kígyó siklott volna át az égitest felszínén. A szakemberek szerint mindez egy nagyobb esemény előhírnöke lehet.

A szonda – írja az IFLScience – ultraibolya tartományban fotózta a Napot. Az esemény nagyjából három órán át tartott, a kutatók szerint pedig a gáz másodpercenként 170 km-t tett meg.

A hűvösebb gáz egy plazmaívet követett. Ez a Nap felszínén képződik, és az égitest két távoli pontját köti össze. David Long, a jelenséget vizsgáló csapat vezetője szerint a mágneses tér nagyon torz, ezért a gáz azért vált irányt, mert a plazmaív csavart struktúrájú.

A szakemberek szerint a „kígyó” és a plazma kiindulási pontján általában napkitörésre lehet számítani. Ilyenkor nagy mennyiségű plazma lökődik ki az űrbe, ami ha eléri a Földet, geomágneses viharokat okozhat. Ez ezúttal is így történt.

A csapat szerint nem véletlen, hogy a három ugyanabból a pontból származik, ezért most azt vizsgálják, hogy milyen összefüggés lehet a jelenségek között.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!