szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók jelentős mennyiségű vizet találtak azon a meteoriton, ami 2021 elején ért földet Angliában.

Még 2021 februárjában egy különleges meteorit ért földet az angliai Gloucestershire városában, az egyik ház bejáróján. A Winchcombe nevű meteoritot néhány órával azután találták meg, hogy zuhanás közben bevilágította az égboltot.

Bő egy évvel később, a brit Természettudományi Múzeum és a Glasgow-i Egyetem szakértői bejelentették, hogy a 4,6 milliárd éves meteorit földönkívüli vizet tartalmaz. Ez egy igen komoly bizonyíték arra, hogy a bolygónkon lévő víz a külső Naprendszerből származó aszteroidákkal kerülhetett ide. Az ezzel kapcsolatos tanulmányt a Science Advances folyóiratban közölték.

Ashley King, a tanulmány egyik társszerzője szerint az, hogy sikerült néhány óra leforgása alatt begyűjteni a meteoritot, páratlan lehetőséget kínált arra, hogy betekintést kapjunk a Naprendszer 4,6 milliárd évvel ezelőtti összetételébe – írja az Interesting Engineering.

4.6 billion-year-old meteorite that crashed into Earth solves the mystery of water on our planet

Researchers were able to quickly recover the meteorite, thanks to public reports and video footage of the fireball captured by 16 cameras coordinated by the UK Fireball Alliance.

A Winchcombe egy ritka, CM típusú szenes kondrit, amely két százalék szenet tartalmaz. Ez az első ilyen, amit az Egyesült Királyságban találtak. A kutatók részletes kémiai, valamint képalkotó elemzést végeztek, és megállapították, hogy a meteoritban nagyjából 11 tömegszázaléknyi, földönkívüli víz található.

A legtöbb olyan ásványokban található meg, amelyek a folyadékok és a kőzetek közti kémiai reakció során keletkeznek az aszteroidán, a Naprendszer korai szakaszában. Amikor megmérték a hidrogénizotópok arányát a vízben, azt találták, hogy az nagyon hasonlít a földi víz összetételére. Emellett olyan aminosavakat is találtak, amelyek nélkülözhetetlenek az élet kialakulásához.

Minden jel arra mutat, hogy hamarabb lehetett élet a Marson, mint a Földön

Egy új tanulmány alapján úgy tűnik, az élet kialakulásának feltételei egy időben ideálisabbak voltak a Marson, mint a Földön.

Az eredmények rávilágítottak arra, hogy „a széntartalmú aszteroidák kulcsszerepet játszottak az óceánok és a korai földi élet kialakulásához szükséges összetevők szállításában”. A csapat feltételezése szerint a meteor egy aszteroidáról szakadhatott le, ami a Jupiterbe csapódott be, nagyjából 1 millió évvel ezelőtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!