szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annyira hatékonyak, hogy mostanra az oroszok már csak az éjjeli órákban próbálkoznak dróntámadásokkal.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ugyan a csatatéren visszavonulásra kényszerítették az ellentámadó ukránok, az orosz haderő a drónjaival mégis képes érzékeny veszteségeket okozni az ország kritikus infrastruktúrájának és közben hatékonyan terrorizálni a polgári lakosságot – derül ki a The Washington Post összeállításából.

A drónok ellen az ukrán oldal drónvadász egységeket hozott létre, legelőször a sokáig frontvonalközeli Mikolajiv városában, ahol a rendőrök, a katonák, a területvédelmi önkéntesek és a milícia köreiből érkeztek a jelentkezők.

Kezdetben az oroszok a nap minden szakában indítottak dróntámadásokat, ám a zajos és lassú gépeket nappal játszi könnyedséggel le lehetett lőni, így mostanra a támadásokat inkább az éjjeli órákra időzítik.

Koppintott drónokért kilincselnek az oroszok, hogy megállítsák az ukrán rakétatámadásokat

Már akkora a félelem az orosz katonai vezetésben az ukránok által használt HIMARS rakétavető-rendszerektől, hogy Irántól próbálnak venni amerikai típusokról lemásolt drónokat, hogy levadásszák őket.

A drónvadász egységek rendszerint mintegy féltucat emberből állnak és olykor nehézfegyverzettel is rendelkeznek, bár nem ez a legjellemzőbb. Amikor az első dróntámadások megkezdődtek, az ukrán oldal nem igazán tudta, hogy kezelje ezeket, volt, hogy vállról indítható rakétákkal próbálták leszedni őket, máskor pedig vadászgépeket indítottak a beérkező drónok elfogására.

Csakhamar rájöttek azonban, hogy egy több millió dollár értékű repülőgépet kockáztatni egy húszezer dollárt ha érő drón ellenében az erőforrások értelmetlen pazarlása, így inkább egyszerűen gépfegyvertűzzel szedik le azokat. Ez a legjobb megoldás a drónveszélyre, legalábbis addig, amíg a várva várt nyugati légvédelmi rendszerek működésbe nem lépnek.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat itt találja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!