szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Stanford Egyetem kutatói szerint a pandémiás karanténidőszak miatt a tizenévesek agya sokkal gyorsabban öregedett, mint egyébként kellene.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Újabb, eddig nem ismert hatását fedezték fel a koronavírus-járványnak – számolt be róla a The Guardian. Az amerikai Stanford Egyetem kutatói azt találták, hogy a pandémiát átvészelt tizenévesek agyán a korai öregedés jelei mutatkoznak.

A Biological Psychiatry: Global Open Science című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók két csoport MRI-felvételeit hasonlították össze. Az egyikben 81 tizenéves agyáról volt felvétel, amit a 2016 és 2019-es időszak között készítettek, míg a másikban 82 olyan fiatalé, akikről 2020 októbere és 2022 márciusa között, a járvány idején, de a korlátozások feloldása után készítettek MRI-felvételt.

Miután mindkét csoportban megvizsgáltak 64 résztvevőt – olyan tényezőket is figyelembe véve, mint az életkor és a nem –, a csapat megállapította, hogy az agyban a serdülőkorban bekövetkezett fizikai változások – mint például a kéreg elvékonyodása, a hippocampus és az amygdala növekedése – erőteljesebbek voltak a karantén utáni időszakban. Magyarul: az agy gyorsabban öregedett.

Új tünetet okoz a koronavírus, erre figyeljen oda most

Az a vírus, ami az idei télen okozhatja az esetszámok emelkedését, új tünetet is okoz a fertőzésnél.

Nagyjából három év volt a korkülönbség a két csoportban lévők agya között. A kutatókat meglepte a felfedezés, hiszen a karantén nem tartott ilyen sokáig.

Az önkénteseket azért kezdték el vizsgálni, hogy megnézzék, a fiatalkori stressz milyen hatással van a mentális egészségre. A karantén utáni időszakban a fiatalok jelentősebb mentális egészségügyi nehézségekről számoltak be, beleértve a szorongás és a depresszió súlyosabb tüneteit is.

Megtalálhatták a hosszú Covid fő okát: a fertőzés megváltoztathatja az agyműködést

Az indiai kutatók még akkor is rendellenes működést tapasztaltak az agyban, amikor a koronavírus-fertőzött már hat hónapja kigyógyult a betegségből.

„A mentális egészség romlását a tizenévesek agyában bekövetkező fizikai változások kísérik, valószínűleg a járvány okozta stressz miatt” – véli Ian Gotlib, a tanulmány vezető szerzője. A szakember szerint az alanyokat 20 éves korukban tovább fogják vizsgálni, így átfogóbb képet kaphatnak majd arról, pontosan mi történt az agyukkal.

Kiemelte: a hasonló öregedés a felnőtteknél a kognitív képességek romlásával jár, az viszont még nem világos, hogy a fiatalok esetében milyen mellékhatása lehet a folyamatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!