szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nemzetközi kutatócsoport a Merkúr és a Nap közötti pályára küldene egy olyan űreszközt, amely atomórája érzékelni tudná a sötét anyag jelenlétét.

A kutatók évtizedek óta próbálják tanulmányozni a sötét anyagot, ami a világegyetem tömegének nagyjából 85 százalékát teszi ki. Azonban minden erőfeszítésük ellenére a mai napig nem sikerült észlelni, így sokkal közelebb nem kerültünk a megoldáshoz annál, minthogy tudjuk, hogy létezik.

A Nature Astronomy című tudományos lapban azonban most megjelent egy publikáció, ami alapján úgy tűnik, sikerülhet közelebb férkőzni a sötét anyaghoz. A szakemberek úgy vélik, ha egy űrszonda fedélzetére egy atomórát teszünk, és beküldjük azt a belső Naprendszerbe, akkor képes lehet érzékelni a sötét anyagot.

Találtak két galaxist, amiknek létezniük sem lenne szabad

A galaxisok kialakulásához szükség van a sötét anyagra is, ám van két olyan, amiben alig van ilyen anyag.

Az atomórák lényegében úgy működnek, hogy egy atom rezgésszáma alapján képesek mérni az idő múlását. A kutatók úgy vélik, hogy a Merkúr és a Nap közötti pályán elég sűrű az anyag ahhoz, hogy az hatással legyen az atom oszcillációjára, sőt a sötét anyag rezgésszámát is növelheti.

A tudósok ezt a mérést különböző atomórák segítségével végeznék el, amelyeket együttesen kvantumérzékelőknek neveznek. Az ötletet a NASA napszondája, a Parker Solar Probe adta, mivel az nagyon közel a Naphoz is képes méréseket végezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!