szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai kutatók szerint sokkal több olyan mikroorgaznizmus lehet, amelyek csak vírussal táplálkoznak, mint eddig gondolták.

Az már régóta közismert a kutatók számára, hogy számos élőlény táplálkozik vírusokkal, egy új tanulmány szerint azonban ezek a kórokozók gyakrabban lehetnek célpontok, mint eddig gondolták. A kutatók azt találták, hogy bizonyos állatok nemcsak megeszik őket, de energiaként hasznosítják azokat.

Az amerikai Nebraskai Egyetem tudósai szerint a halteriák – az édesvízben lévő csillós élőlények – jelentős mennyiségű olyan vírust képesek elfogyasztani, amelyek a vízben lévő algafajt (Chlorella) fertőzik meg. A csapat emellett most először tudta bebizonyítani, hogy ha egy élőlény csak vírusokkal táplálkozik, azzal kiváló tápanyagforráshoz jut. Az erről szóló tanulmányt a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban tették közzé.

Megcsinálták a spray-t, amivel sterilizálhatjuk az élelmiszereket

A kutatók spray formában juttatnák ki a baktériumok elpusztításához használható vírusokat az élelmiszerek felületére, hogy azok ne okozzanak megbetegedést.

Az újonnan felfedezett viroverek – vagyis olyan élőlények, amelyek csak vírussal táplálkoznak – naponta vírusok milliárdjait fogyasztják el. A kutatók szerint ez azért fontos, mert az így elfogyasztott szén nélkülözhetetlen részét képezi a táplálékláncnak. Márpedig ha ilyen mértékben fogyasztják a vírusokat, akkor a szénkörforgást is érdemes újragondolni – jegyzi meg az Interesting Engineering.

A tudósok korábban már foglalkoztak a vírusevő élőlények kérdésével, ám annál tovább nem jutottak, mint hogy kijelentsék: léteznek olyan protiszták (egysejtűek), amelyek ezt megteszik. A környezetre gyakorolt hatással azonban nem foglalkoztak. Mindez azért is furcsa, mert a vírusok a szén mellett sok foszfort, sok nitrogént és nukleinsavat tartalmaznak, vagyis kiváló tápanyagforrásként lehet rájuk tekinteni.

Ebből baj lehet: 100 ezer tonnányi baktérium és vírus szabadulhat ki a gleccserekből

A globális felmelegedés miatt olvadó gleccserekben rengeteg az ismeretlen baktérium és vírus. Olyan sok van belőlük, hogy - a statisztikai valószínűség szerint - egy részük biztosan veszélyes az egészségünkre.

A tudósok egy tó vizéből vettek mintát, hogy aztán megnézzék, mi történik a chlorovírusokkal. Azt találták, hogy a számuk akár százszorosára is csökkenhetett néhány nap elteltével, míg a vírusevő csillósok száma az eredeti 15-szöröse lett. A kontrollcsoportként figyelt csillósok száma azonban, ahol nem voltak vírusok, nem változott.

A kutatók azóta azt vizsgálják, milyen gyakoriak lehetnek a viroverek, de a jelek szerint sokkal többen vannak, mint azt elsőre gondolták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!