szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az albicidin nevű növényi toxin hatásosan végezhet azokkal a baktériumokkal, amelyek már az antibiotikumos kezeléseknek is ellenállnak – mutatták ki brit kutatók.

Évek óta figyelmeztetnek a tudósok arra, hogy az antibiotikum-rezisztencia egyre nagyobb kihívás lesz az emberiség számára: az antibiotikumok túlzott fogyasztása miatt a kórokozók adaptálódtak az őket célba vevő gyógyszerekhez, így bizonyos bakteriális fertőzés kezelése egyre nehezebb.

Az angliai norwichi John Innes Center kutatóközpont tudósai most egy olyan növényi toxint találtak, amely megoldást jelenthet a problémára. A The Guardian beszámolója szerint az újfajta antibiotikum, az albicidin teljesen máshogy támadja meg a baktériumokat, mint a meglévő gyógyszerek. Az erről szóló tanulmány a Nature Catalysis hasábjain jelent meg.

Dmitrij Ghilarov, a kutatás vezetője szerint a laboratóriumban semmilyen rezisztenciát nem sikerült kialakítani az albicidinnel szemben, ami azt mutatja, hogy az ezen alapuló készítmények ellen a baktériumok sem fognak tudni védekezni.

MTI / Balázs Attila

Az albicidint a Xanthomonas albilineans nevű bakteriális növényi kórokozó termeli, amely a fertőzés során a levelek égését okozza a cukornádban. A kórokozó albicidinnel támadja meg a növényt, de korábban már azt is kimutatták, hogy rendkívül hatékonyan pusztítja el a baktériumokat is.

Ghilarov szerint eddig az volt a probléma, hogy nem tudták pontosan megmondani, hogyan támadja meg az albicidin a baktériumokat. Emiatt nem lehetett a hatóanyagot felhasználni az új antibiotikumok alapjaként, az alkalmazása ugyanis kiszámíthatatlan szövődményekkel járhatott volna az ember számára. A kutatók ezért azt próbálták meg feltárni, hogyan pusztítja a baktériumokat az albicidin.

Rájöttek a tudósok, hogyan védik ki a baktériumok az antibiotikumok hatását

A kutatók szerint a Streptococcus képes arra, hogy a szervezetből vegyen fel tápanyagot a szaporodásához akkor, amikor az antibiotikum épp ezt akarja legátolni.

Mostanra sikerült, és Ghilarov úgy véli, módosítani is tudják az hatásmechanizmust, hogy hatékonyabb legyen gyógyszerként a szer. „Kis koncentrációban rendkívül hatékony – még azokkal a baktériumokkal szemben is, amelyek ellenállnak a széles körben használt antibiotikumoknak” – húzta alá a kutató.

Friss adatok szerint az antibiotikum-rezisztencia naponta 3500 ember halálát okozza naponta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!