szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Immunsejtekké alakítják a rákos sejteket a Stanford kutatói, melyeket így meg tudnak tanítani arra, hogy hogyan is kell harcolni a rákkal.

A tudomány már jó úton halad a mellrák elleni vakcina kifejlesztése felé, de a bőrrák elleni védőoltás is ígéretesnek tűnik. Most pedig egy új kezeléssel kísérleteznek a tudósok.

A Stanford Medicine kutatói most egy egészen különleges megoldással álltak elő: a rákos sejteket immunsejtekké alakították, melyek így meg tudták tanítani a többi immunsejtnek, hogy hogyan kell felvenni a harcot a rákkal.

Mint az egyetem honlapja írja, több ígéretes rákkezelés is alkalmaz olyan módszert, mely a beteg saját immunrendszerét használja arra, hogy megtámadja a rákot. Az immunrendszer részeként működő T-sejtek – melyek azonosítják és megtámadják az új kórokozókat – betaníthatóak bizonyos tumorantigének felismerésére. Ezek az antigének immunválaszt kiváltó fehérjék.

Például, a kiméra antigén receptoros (CAR) T-sejt-terápia során kivesznek T-sejteket a betegből, betanítják egy bizonyos tumorantigén felismerésére, majd ezt követően visszajuttatják a betegbe.

Kipróbáltak egy új rákterápiát, 100 betegből 73-nál működött

Az eddigi klinikai tesztek azt mutatják, legalább 73 százalékos hatékonysággal lehet alkalmazni egy új rákterápiát a csontvelőrákban szenvedő betegeknél.

A kutatók Cancer Discovery folyóiratban közzétett megközelítése azonban inkább arra fókuszálna, hogy megtanítsák a T-sejteket arra, hogy felismerjék a rákot – a természetes megközelítést követve, mint az a vakcináknál is történik, ami megtanítja az immunrendszert, hogy hogyan ismerjék fel a kórokozót.

A kutatók a mostani tanulmányukban úgy „programozták” leukémiás egerek sejtjeit, hogy azok némelyike úgynevezett antigénprezentáló sejtté (APC) alakuljanak át. A kísérlet során az egerek immunrendszere sikerrel tudta leküzdeni a rákot.

Sőt – tették hozzá a kutatók – az immunrendszer még 100 nap elteltével is tudta, hogyan kell felvenni a harcot a rákkal, még ekkor is erős volt az immunválasz.

A Stanford kutatói szerint több ráktípusnál is javíthatja majd a túlélési esélyeket a megközelítésük.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!