szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy titanoszaurusz tojása volt az, amit 1883 óta egy kőnek gondoltak a Londoni Természettudományi Múzeumban – derült ki az alaposabb vizsgálatokból.

Több mint 100 év után derült ki valami szokatlan egy, a Londoni Természettudományi Múzeum ásványgyűjteményében lévő mintáról: történetesen az, hogy az valójában egy dinoszaurusz tojása volt egykoron, egészen pontosan 60 millió évvel ezelőtt.

A különleges agátkőlelet még 1883-ban került a múzeumhoz, miután Közép-Indiában egy Charles Fraser nevű férfi megtalálta azt. A szokatlanul szabályos formájú agátkőre Robin Hansen, az intézmény ásványtani munkatársa figyelt fel, aki később el is vitte azt vizsgálatra a múzeum dinoszaurusz-szakértőihez.

Itt Paul Barrett és Susannah Maidment vette górcső alá a leletet, akik úgy találták, a mérete és az alakja miatt az inkább hasonlít egy dinoszaurusz tojására – a még pontosabb vizsgálatokhoz CT-t is bevetettek.

A titanoszaurusz a valaha élt legnagyobb szárazföldi állat volt, a tojásai ugyanakkor mindössze 15 centiméteresek voltak.
ariol Lanzas/Wikimedia Commons

Az alapos vizsgálatok feltárták: ez valóban egy dinoszaurusz tojása volt, mégpedig egy titanoszauruszé, ami a krétakorszakban élt a mai India területén. A kutatók szerint a tojás vulkáni tevékenység miatt formálódott így, egy kitörés temethette be őket – írja az Interesting Engineering.

A tojás úgy kerülhetett be a múzeum gyűjteményébe, hogy annak megtalálásakor még nem ismerték fel tudományosan a dinoszauruszok tojásait – ez lehet az első ismert példány.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!