szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn Kína Kansz tartományában tartóztatták le azt a Hung néven emlegetett férfit, aki állítólag több blogon is egy kitalált vonatszerencsétlenségről írt.

A kínai rendőrség vasárnap letartóztatott egy férfit, a lépés pedig könnyen lehet, hogy precedens értékű lesz. A vád szerint az illető a ChatGPT-t, vagyis a mesterséges intelligenciára támaszkodó chatbot használt az emberek félretájékoztatására.

A Gizmodo szerint mindez nem a ChatGPT használata miatt igazán érdekes, hanem azért, mert a hatóságok a jövőben valószínűleg úgy próbálják meg hiteltelenné tenni a kritikus hírforrásokat, hogy azzal vádolják meg őket, hogy valójában a mesterséges intelligencia által megalkotott hazugságot terjesztik.

A South China Morning Post beszámolója szerint Kína Kanszu tartományának hatósága azt állítja, hogy nemrég letartóztattak egy férfit, aki állítólag egy kamu cikket készített egy feltételezett vonatbalesetről, amelyben április 25-én kilenc ember meghalt. A hatóság szerint a férfi a ChatGPT-vel hozta létre a szöveget, amit aztán több blogon is terjeszteni kezdett.

Nem tud válaszolni a kínai ChatGPT a kérdésre, hogy Kína demokratikus ország-e

A kínai keresőcég, a Baidu által fejlesztett csevegőbot, az Ernie a kínai szabályozások miatt nem nagyon tud válaszolni a politikai kérdésekre, ugyanakkor arra már képes, hogy szöveget konvertáljon képpé.

A Hung néven emlegetett férfit provokálással és bajkeveréssel vádolják, ami egy olyan politikai vád, amit az aktivisták és a disszidensek ellen szoktak felhozni. Ez 5–10 éves börtönbüntetéssel járhat.

A helyi rendőrség közlése szerint a férfi a Baijiahao nevű rendszer korlátozásait kerülte meg azzal, hogy egy hírt több platformon is megfuttatott. A ChatGPT-t arra használta, hogy különböző szövegeket alkosson. Ezekkel együttesen mintegy 15 ezer kattintást hozott össze.

Megkerülik a Nagy Tűzfalat a kínai diákok, hogy hozzáférjenek a ChatGPT-hez

Kína nemrég jelentősen korlátozta az országon belüli hozzáférést a ChatGPT-hez, mert az szerinte nyugati propagandát terjeszt. A kínai diákok azonban megpróbálják megkerülni a tiltást.

Kína korábban törvényileg szabályozta, hogy a mesterséges intelligenciával videókat, audiotartalmakat, valamint híreket lehessen létrehozni. A korlátozás alól csak néhány cég jelent kivételt. A rezsim a ChatGPT használatát is korlátozta. A kínai felhasználók ugyanakkor a VPN-en keresztül hozzáférhetnek az OpenAI által fejlesztett mesterséges intelligenciához.

A helyzetet csak bonyolítja, hogy korábban kiderült, Kína megpróbál eltussolni egy 2011-es vonatszerencsétlenséget, amiben legalább 38-an haltak meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!