szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rekordszámú fiókája született a kihalás fenyegette, Darwin légykapójaként emlegetett élénkpiros királygébicsfélének a galápagosi Santa Cruz-szigeten, ahol már csak 15 felnőtt pár fészkel.

A madárfészkekben idén 12 fióka kelt ki, több mint, korábban bármikor a helyi fajmegőrzési program 2018-as kezdete óta– közölte a Galápagosi Nemzeti Park. A tucatnyi légykapófióka hat fészekből származik. A példátlan idei szaporulat garantálja, hogy fennmarad a kis cinóbervörös légykapó Santa Cruz-i populációja, amely egy nagy magasságban fekvő erdőben él a szigeten – véli Danny Rueda, a nemzeti park igazgatója.

Az élénkvörös madarat, amelynek tudományos neve Pyrocephalus nanus, a spanyolok kis boszorkánymadárnak emlegetik.

Wikipédia / Thomas O'Neil (CC BY 2.5)

Darwin légykapója a Galápagos-szigetek más szigetein is előfordul, de a Santa Cruz-i populáció a kihalás szélére került a korábbi években. Minden egyes fióka új reményt jelent a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által vezetett, a veszélyeztetett fajokat nyilvántartó vörös listán is szereplő madárfaj fennmaradására a szigeten.

A Santa Cruz-i kis cinóbervörös légykapó megmentésére a Charles Darwin Alapítvány, a Bécsi Egyetem és a Galápagos Conservancy nonprofit természetvédelmi szervezet fogott össze. A projekt keretében három év alatt 21 fiókát telepítettek be a helyi populáció megerősítésére.

A projekt részeként megvédik a légykapófészkeket az invazív fajoktól.

Mikor és mitől válik biztossá, hogy kihalt egy állat? Van, hogy 160 év után kerül elő egy „feltámadt faj" egyede

Csak látszólag tűnik könnyűnek megállapítani, hogy kihalt-e egy állat; valójában alig van ennél nehezebben megválaszolható és megosztóbb kérdés a biológiában.

A dél-amerikai Ecuador, a szigetcsoport anyaországa, a héten rekordösszegű külföldi adósságelengedésért cserébe vállalt természetvédelmi befektetéseket, köztük azt, hogy évente legalább 12 millió dollárt költ az egyedülálló élővilágú Galápagos-szigetek védelmére.

A királygébicsfélék családjába tartozó Pyrocephalus nanust 1835-ben fedezte fel Charles Darwin angol természettudós. Egy időben a rubinfejű tirannusz (Pyrocephalus rubinus) alfajának tartották, de 2016-ban, újabb kutatások eredményeként a Darwin-légykapó visszanyerte önálló fajként élvezett státuszát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!