szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Stanford Egyetem kutatóinak most először sikerült kimutatniuk, miért érzik magukat jobban a depressziósok, ha mágneses impulzussal kezelik az agyukat.

A depresszió kezelésének egyik módja, hogy mágneses impulzusokkal stimulálják az agyat. Ennek hatásmechanizmusára eddig nem sikerült rájönniük a tudósoknak, az amerikai Stanford Egyetem kutatói azonban úgy vélik, megtalálhatták a választ.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban közölt publikáció szerint a mágneses impulzusok képesek megfordítani a kóros agyi jelek irányát, ezzel enyhítve a súlyos depresszió tüneteit.

Anish Mitra, az egyetem kutatója csapatával együtt egy új matematikai modellt dolgozott ki az fMRI (funkcionális MRI) vizsgálati eredményeinek elemzésére. Az új elemzés apró időbeli különbségeket használt az agy különböző területeinek aktiválódása között, hogy az adott jel irányát is feltárja.

Shutterstock

A kutatók ezután egy új módszert alkalmaztak. Ahelyett, hogy több héten vagy hónapon át tartó terápiát (SMT) alkalmaztak volna, öt napon át, naponta 10 alkalommal stimulálták az agyat (SNT).

A vizsgálatba 33 olyan beteget vontak be, akiknél a hagyományos eszközök már nem segítettek a súlyos depresszió kezelésében. Közülük 23-an kaptak SNT-kezelést, 10-en pedig olyat, ami csak hasonlít arra, de mágneses impulzusok nem érik őket. Az eredményeiket aztán összehasonlították 85 egészséges, nem depressziós ember adataival.

Az egészséges agyban az agy egy bizonyos régiója a test által érzékelt dolgokat (hőmérséklet, pulzusszám) jeleket küld az érzelmeket irányító régiónak, az elülső cinguláris kéregnek. Mitra szerint a szervezet ez alapján dönti el, hogy hogyan érezze magát.

Erre most azonnal szokjon rá: a tudósok szerint ilyen jó hatásai vannak a zenehallgatásnak

Az köztudott, hogy a zene milyen jó hatással van a közérzetre, de egy ideje egyre több kutatás készül és igazolja, micsoda hatásai vannak a zenehallgatásnak. A friss felfedezéseket egyre több helyen alkalmazzák is.

A depresszióban szenvedő résztvevők háromnegyedénél azonban a tipikus aktivitási folyamat megfordult: az elülső cinguláris kéreg jeleket küldött az agy anterior insula nevű régiója felé. Minél súlyosabb a depresszió, annál nagyobb a rossz irányba továbbított jelek aránya.

A szakember szerint mindez olyan, mintha már előre eldöntötte volna az agy, hogy hogyan érzi magát, majd az összes érzékelt jelet ezen keresztül figyeli.

Az eredmények szerint a kezelés hatására egy hét leforgása alatt jó irányba álltak be az agyi jelek, ami egybeesett azzal az időszakkal, amikor a depresszió megszűnt. Mindez arra enged következtetni, hogy sikerült úgy átprogramozni az agyat, hogy az olyan legyen, mint az egészséges embereké.

A szakemberek szerint ez az első alkalom a pszichiátriában, amikor egy biológiai tényező változása előrevetíti a klinikai tünetek változását.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy nem minden depressziós betegnél megy rossz irányba a jel az agyban, de akiknek igen, azoknak nagy segítség lehet az ilyen típusú kezelés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!