szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tömegek által vezérelt mesterséges intelligenciát és a gépi tanulást alkalmazza a veszélyeztetett tengeri teknősök védelme érdekében a UNC Galapagos Kutatóközpont. A SAS analitikai vállalat technológiáját használva adatokat elemeznek és olyan meglátásokat gyűjtenek, amelyekkel a későbbiekben a hasonló kihívásokkal küzdő területeket is segíteni tudják a világ különböző pontjain.

A vállalat közlése szerint három, a tengeri élővilágra irányuló projekt indult a galápagosi térségben.

A ConserVision nevű alkalmazáson keresztül civil tudósok segítenek a SAS számítógépes látásmodelljének betanításában, úgy, hogy a teknősök arcvonásairól készült képeket hasonlítják össze. Amint a modell pontosan képes egyenként beazonosítani a teknősöket, a kutatók gyorsabban jutnak olyan értékes információkhoz, amelyek segítségével jobban nyomon követhetik az egyes teknősök egészségi állapotát és vándorlási szokásait bizonyos időszakokban. A cél, hogy a modell a jövőben képes legyen arcfelismerést végezni bármilyen tengeri teknősről készült képen, függetlenül attól, hogy az egy természetvédelmi csoporttól vagy egy nyaraló turistától származik.

A pörölycápa-projekt a faj megismerését szolgálja: vizsgálja a mozgásukat, a jelenlétük vagy hiányuk okát és azt, mi vezérli őket. A megállapítások segíthetnek a természetvédelmi területek határainak megalkotásában, valamint a fenntartható halászati és idegenforgalmi gyakorlatok kialakításában.

Természetvédelmi szempontból elengedhetetlen a fitoplankton-populációk megértése, hiszen a bolygó minden táplálékhálózatának alapvető energia- és erőforrásalapját képezik. A fitoplankton-projekt célja, hogy megismerjük azokat a fizikai, kémiai és biológiai tényezőket, amelyek befolyásolják ezeket a kicsi, de hatalmas szervezeteket. A változó óceáni hőmérséklet, az időjárási minták és a populációnk mind hatással vannak a számukra otthont nyújtó tengeri környezetre. Amennyiben képesek vagyunk megjósolni a tápláléklánc alján bekövetkező változásokat, az betekintést nyújthat az éghajlatváltozás összes tengeri élőlényre, és ezáltal a tőlük függő emberi populációkra gyakorolt hatásába is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!