szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az NGC 5068 nevű galaxis a Földtől 20 millió fényévre található, és sok csillag keletkezik benne. Mivel a James Webb űrteleszkóp szenzoraival átlát a por- és gázfelhőkön, meg tudta örökíteni ezt a folyamatot.

A James Webb űrteleszkóp készített az NGC 5068 nevű spirálgalaxist vette célba, ami a Szűz csillagképben található, és ami nagyjából 20 millió fényévre van a Földtől. A munka eredményét a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA) és a Kanadai Űrügynökség (CSA) tette közzé.

A kép sarkában található galaxist a James Webb két infravörös műszerével sikerült rögzíteni. Mivel az eszköz képes átlátni az űrben lévő poron és gázon, tökéletesen alkalmas arra, hogy megörökítse a csillagok keletkezését. Ez látható ezen a képen is: a galaxis szerkezete mellett azokat az izzó gázbuborékokat is láthatjuk, amelyek az újonnan keletkezett csillagokat jelölik.

ESA / Webb / NASA & CSA, J. Lee / PHANGS-JWST Team

A második kép – ami az infravörös tartomány közelébe eső jeleket rögzíti – az előtérben látható, hatalmas csillaghalmazra fókuszál.

ESA / Webb / NASA & CSA, J. Lee / PHANGS-JWST Team

A két kép összeadásából pedig egyszerre látható ez a nagy mennyiségű csillag, valamint az éppen megszületett csillagok is.

ESA / Webb / NASA & CSA, J. Lee / PHANGS-JWST Team

A közlés szerint a lényeg ezúttal nem az, hogy egy új képről van szó, hanem arról, hogy ismét sikerült egy olyan megfigyelést elvégezni, amelyben láthatóvá válnak a születő csillagok. A NASA reméli, hogy az NGC 5068-hoz hasonló megfigyeléseknek köszönhetően egyre több tudományos eredmény születhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!