szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egymás után érkeznek a hírek, hogy neves techvállalatok, például az Apple vagy az Amazon tiltják meg a dolgozóiknak a generatív mesterséges intelligencia használatát. De vajon mi állhat e szigor hátterében? Mitől tartanak a cégek?

Ha majd a hosszú évek távlatából visszagondolunk 2023-ra, nem maradhat említés nélkül a mesterséges intelligencia térnyerése. Ugyan korábban is lehetett már hallani róla, de igazából idéntől robbant be a mindennapokba. Fel is vetett vélt és megalapozott aggodalmakat, mi több, egyesek már az emberiség végének kezdetét látják benne. De még ha nem is hisszük ezt, az azért tagadhatatlan, hogy egyre több feladatot tudnak átvenni az ilyesfajta gépi algoritmusok, chatbotok az emberektől. Ez egyfelől kicsit ijesztő, már ha tartunk a munkanélküliségtől, másfelől viszont komoly segítség is lehet, ami épp a lélekölő, unalmas munkáktól kímélheti meg az embert.

Ilyen helyzetben érkeznek egyre-másra a hírek a nagy cégekről, amelyek megtiltják dolgozóiknak a mesterséges intelligencia használatát, és felvetődik a kérdés, vajon milyen megfontolásból. A SlashGear azért pontosít: néhány cég, például az Apple és az Amazon tiltása általánosságban nem is a mesterséges intelligenciára irányul, hanem kifejezetten az OpenAI ChatGPT-jére – feltehető, hogy ezek a cégek inkább a házon belüli mesterségesintelligencia-eszközöket részesítik előnyben.

Sok nagy technológiai cég inkább amiatt aggódik, hogy mit tehetnek érzékeny adataikkal a külső platformok. Az OpenAI szorosan együttműködik a Microsofttal, és logikus, hogy a vállalat legközelebbi riválisai fokozottan óvatosak lennének a termékeivel. A jelentések szerint az alkalmazottak számos feladat egyszerűsítésére használták a ChatGPT-t, beleértve az e-mailek írását és a kódkészletek előállítását. Nem véletlen tehát, hogy a vállalatok nem szeretnék, ha vásárlói adataik és minősített termékinformációk bekerülnének egy olyan programba, amelybe egy közeli rivális aktívan befektet.

Egyre több országban vizsgálják a ChatGPT betiltását - kinek mi a baja vele, miért tartják veszélyesnek?

Olaszország megtette, Németország fontolgatja - mi az? A ChatGPT felfüggesztése. A szabályozó hatóságok mellett tudósok és technológiai vezetők is aggódnak a mesterséges intelligencia túl gyors fejlesztése és terjedése miatt. Európában több hivatal, köztük a magyar is felfigyelt már a témára.

A SlashGear a Samsungot is nevesíti, mint egyikét azoknak a vállalatoknak, amelyek betiltották a külső generatív mesterséges intelligencia (ChatGPT, Bard) használatát dolgozóik körében. A Samsungnál felfedezték, hogy egyes alkalmazottak „érzékeny kódot" osztottak meg a mesterséges intelligencián keresztül. A Bloomberg egy kiszivárgott belső feljegyzés alapján azt állítja, hogy a Samsung aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy adatait egy harmadik féltől származó szerveren tárolják, saját ellenőrzése nélkül.

Annyit mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy az OpenAI a közelmúltban további adatvédelmi beállításokat adott a ChatGPT-hez. A felhasználók most kikapcsolhatják csevegési előzményeiket, és megkövetelhetik, hogy a bejegyzéseiket ne használják fel a nyelvi modell betanításához. Ezeknek a beállításoknak az engedélyezése azonban nem teszi teljesen priváttá az adatokat. Az OpenAI azt állítja, hogy továbbra is figyeli az összes csevegést a „visszaélések miatt". Nem világos, hogy ez pontosan mit jelent, de valószínűleg olyan üzenetekre utal, amelyek megsérthetik a szabályokat, amelyek gyorsan narancssárgára vagy pirosra váltanak. Egyébként az összes adatot 30 napig tárolják a törlés előtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!