szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

81 műholdból álló hálózat kiépítését javasolják a Mars körüli pályán német mérnökök, akik szerint így érhető el, hogy megfelelő sebességű és stabilitású adatkapcsolat legyen a vörös bolygón.

A Mars-missziók egyik kulcskérdése a megfelelő adatátvitel biztosítása. A bolygóközi internetkapcsolat sok szempontból mérföldkő lenne, hiszen két planétát kötne össze a világűrön keresztül. Hogy ez valóban megvalósítható elképzelés-e, arról a berlini műgyetem kutatói írtak egy az arXiv preprint-szerveren elérhető tanulmányt.

A NASA jelenleg a nagy rádióteleszkópokból álló Deep Space Network (DSN) nevű hálózaton keresztül kommunikál a marsi műholdjaival és a bolygón lévő eszközeivel. A DSN lehetővé teszi a képek és videók átküldését a Földre, ám ezzel van egy apró probléma: általában órákat vesz igénybe az adatok áttöltése.

Ez nyilvánvaló módon nem lesz elegendő akkor, amikor azonnali kommunikációra van szükség a Föld és a Mars között egy esetleges Mars-expedícióval kapcsolatban.

Egy kicsivel közelebbi példát nézve, a Nemzetközi Űrállomáson már van internet – ugyanakkor a sebessége olyan, mint amilyen régen a Földön a betárcsázós korszakban volt.

Egymillió embert vinne a Marsa Elon Musk a „modern Noé bárkájával"

Elon Musk 2050-re gyarmatosítaná a Marsot, ám ez egyelőre igen vad ötletnek hangzik.

A kutatók szerint a megoldás a lokális adatközpontok alkalmazása jelentené, melyek lokálisan dolgozzák fel az adott helyen lévő szenzorokból érkező információkat, és csak az eredményeket továbbítják. Ez azért hasznos, mert így jóval kevesebb adatot kell továbbítani a hálózaton, ami pedig gyorsabb kommunikációt tesz lehetővé.

Ennek érdekében egy olyan rendszer kiépítését javasolják, mint a műholdas internetet biztosító Starlink, bár természetesen jóval kevesebb elemmel.

NASA

A kutatók összesen 81 műhold telepítését tartják indokoltnak a vörös bolygó köré, mind a kilenc pályán kilenc szatellit.

A hálózat kiépítése nyilvánvalóan költséges vállalkozás lesz, ha egyszer belevágnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!