szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósoknak korábban nem sikerült megfigyelniük olyan gamma-kitörést, melyet két csillag egyesülése okozott volna. Most elkaptak egyet.

A gamma-kitörések olyan rendkívül energikus robbanások, amelyeket a világegyetem legerősebb objektumai okoznak: a fekete lyukak és a neutroncsillagok, de a csillagok halálakor is megfigyelhető a jelenség. Úgy tűnik azonban, hogy más esetekben is előfordulhat.

A holland Radboud Egyetem tudósainak megfigyelése alapján bizonyítékot találtak arra, hogy a csillagok egyesülése is okozhat gamma-kitöréseket. A tudósok még egy 2019-es eseményt figyeltek meg a teleszkópok segítségével: ez volt a GRB 191019A, valamivel több mint egy percig tartott.

A megfigyeléseknek köszönhetően sikerült megtalálniuk a forrást, ami egy ősi csillag magjától mintegy 100 fényévnyire lehetett. Az ezzel kapcsolatos tanulmány a Nature Astronomyban jelent meg.

Andrew Levan, az egyetem tudósa szerint a kitörést nem egy csillag haláltusája, hanem két objektum egyesülése okozta – írja a Gizmodo.

Philip Drury / University of Sheffield

Mivel a galaxis rendkívül messzire van – nagyjából 3,28 milliárd fényévre –, ezért a legtöbb olyan csillag, ami a pusztulásával gamma-kitörést produkálna, már megsemmisült. A szakemberek ugyan átfésülték a megfigyelt területet, hogy szupernóvákat keressenek, de ez végül nem hozott eredményt.

A kutatók ezért egy másik elméletet állítottak fel. Feltevésük szerint két csillag ütközhetett a galaxis magjának közelében, és ez olyan erős volt, hogy gamma-kitörést produkált.

Azonosítottak egy fekete lyukat a „közelben", majd kiderült, nem is létezik

Azok a csillagászok, akik úgy vélték, felfedezték a legközelebbi fekete lyukat, most azt mondják, tévedtek: egy két csillagból álló rendszert találtak, a párosból az egyik egy „csillagvámpír".

Ez azért is újdonság, mert ilyen típusú csillagpusztulással nem találkoztak a tudósok.

A kutatócsoport azt reméli, hogy az ilyen és ehhez hasonló gamma-kitörések gravitációs hullámokat is vetnek, amiket detektálni lehetne a műszerekkel. A szakemberek abban bíznak, hogy ha sikerülne további adatokat gyűjteni ezekről a jelenségekről, akkor jobban megérthetnénk a gamma-kitöréseket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!