szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dán kutatók az egerek agyának egy olyan részével kísérleteztek, amilyen az emberben is megtalálható. Az eredmény reményt adhat a Parkinson-kórban szenvedő betegeknek, de segíthet a meditatív állapot jobb megértésén is.

Ha elég erősen összpontosítunk egy feladat elvégzésére, a testünk szinte szó szerint kikapcsolhat – derítették ki a dán Koppenhágai Egyetem kutatói. A szakemberek szerint ilyenkor a végtagjaink megmerevednek, szünetel a légzés, a szívverés pedig lelassul.

A Nature Neuroscience hasábjain bemutatott tanulmány elkészítéséhez egérkísérleteket végeztek. A rendkívül erős koncentrációért az agytörzs egy részében, az úgynevezett pedunculo-pontin nucleusban (PPN) lévő sejtek lehetnek a felelősök. Azt már korábban sikerült felderíteni, hogy a PPN a stimuláció hatására képes elnyomni az izomtónust. A mostani kísérletek során úgy alakították át az egerekben a PPN-t, hogy fényaktivált neuronokat tartalmazzanak.

Azt tapasztalták, hogy a PPN bizonyos stimulációja hajlamos lelassítani a rágcsálók mozgását, és arra ösztönzi őket, hogy sokkal körültekintőbbek legyenek. Érdekes módon azonban nem minden kísérlet számolt be hasonló eredményről, bizonyos esetekben ugyanis az izom teljesen megmerevedett.

American Heart Association

A kutatóknak a kísérlet során sikerült azonosítaniuk azokat a kis neuroncsoportokat, amelyek hatására az egerek lefagytak, majd folytatták korábbi tevékenységüket. Ez a fajta mozgási minta annyira egyedi, hogy semmilyen korábban tapasztalthoz nem hasonlít.

Számos pozitív hozadéka lehet annak, hogy egy állat képes „lefagyni”. Hogy mást ne mondjunk: ha egy ragadozó vadászik rá, akkor az ilyen állapot segíthet abban, hogy a préda észrevétlen maradjon.

Egy 19 éves fiúnál diagnosztizálták az Alzheimer-kórt, sosem volt még ilyen fiatal beteg

17 éves korában kezdett el hanyatlani a memóriája annak a kínai fiatalnak, akinél mostanra kiderült, ilyen fiatalon Alzheimer-kórban szenved.

Mivel a PPN az emberi agyban is megtalálható, így valószínűleg megvan benne az az idegsejt-csoport is, ami képes hasonló állapotba vezérelni az izmainkat. A felfedezés segít feltérképezni azon szövetek elhelyezkedését, amelyek segítenek meditatív állapotba kerülni.

Mivel azonban a PPN működésében is felléphet zavar, a kutatók úgy vélik, hogy a Parkinson-kórban szenvedők mozgásának megállása majd újraindulása a PPN működési zavarához kapcsolódhat. Ha ezt sikerül alaposabban tanulmányozni, az a betegséggel kapcsolatos újfajta kezelési módokat tehet majd lehetővé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!