Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Elon Musk megerősítette, hogy tavaly megakadályozott egy ukrán támadást a Krím félszigetnél.
A techmilliárdos azt állítja, hogy Ukrajna arra kérte, kapcsolja be Starlink műholdas rendszerét, hogy segítse az orosz haditengerészeti flotta elleni támadást. Ezt ő arra hivatkozva utasította vissza, hogy a kérés teljesítésével „bűnrészes lett volna egy jelentős háborús cselekményben és konfliktus eszkalációjában" – írja a Sky News.
Arról, hogy Musk egy ukrán haditengerészeti támadás megzavarása érdekében tavaly titokban utasította mérnökeit, hogy kapcsolják le a Starlink műholdas kommunikációs hálózatát a krími partok közelében, egy hamarosan megjelenő, Elon Muskról szóló könyv kapcsán jelentek meg hírek csütörtökön.
Ezt pénteken a saját közösségimédia platformján, az X-re átkeresztelt Twitteren ismerte el a SpaceX vezérigazgatója.
Ugyanakkor azt állította a bejegyzésében, hogy nem lekapcsolásról volt szó, ugyanis a hálózat nem volt aktiválva Krím felett. „A kormányhatóságok sürgős kérése volt, hogy a Starlinket aktiváljuk egészen Szevasztopolig”.
Musk szerint a „nyilvánvaló szándék az volt, hogy elsüllyesszék az ott állomásozó orosz flotta nagy részét”.