Nagy bejelentésre készül a NASA, kiderül, mit talált a Bennu aszteroidán
Mevizsgálták a tudósok a Bennu aszteroidából a Földre hozott mintákat, az elemzések eredményét pedig szerdán teszi közzé a NASA.
hvg.hu
Sikerrel zárult szeptember végén a NASA történelmi jelentőségű küldetése. Az amerikai űrügynökség mérnökeinek sikerült mintát venniük a Földtől több százmillió kilométerre lévő Bennu aszteroidából, majd azt épségben visszajuttatni a Földre.
A tudósok nem sokkal a landolás után már fel is nyitották a kapszulát, hogy tanulmányozni tudják az egyébként a Földre is veszélyes égitestből származó darabkákat. A jelek szerint már találtak is valamit a szakemberek, a NASA ugyanis közölte: magyar idő szerint október 11-én (szerdán) 17 órától rendkívüli sajtótájékoztatót tart a témában.
In four days, we will be revealing the sample from asteroid Bennu collected from the #OsirisRex mission.
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) October 6, 2023
Az eseményt élőben közvetíti a szervezet, a YouTube-on is meg lehet majd nézni.
Az OSIRIS-REx még 2020-ban vett mintát a Bennuból, utána másfél évig keringett körülötte, majd végül 2021 májusában indult el a Föld felé. A szerkezet még mindig az űrben van, csak a mintát tartalmazó kapszulát dobta le a bolygóra. Az OSIRIS-REx azóta már elindult az Apophis nevű aszteroida felé, hogy azt is közelebbről vegye szemügyre.
A Bennu nagyjából 4,5 milliárd éves, ami azt jelenti, hogy információkat hordozhat arról, milyen volt a Naprendszer a keletkezése idején.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.