Tavaly júliusban indult útnak az Európai Űrügynökség új szondája, az Eukleidész (Euclid), amivel az univerzum 95 százalékát kitevő sötét energiát és sötét anyagot tanulmányozzák a tudósok. Az eszköznek sokat kellett utaznia ahhoz, hogy ezt meg tudja tenni: a készülék az L2 Lagrange-pontig utazott, mert csak abból a pozícióból végezhetők el jól a megfigyelések. Ez 1,5 millió kilométerre van a Földtől, ugyanott, ahol a James Webb űrteleszkóp is található.
A nagy távolság azt is jelenti, hogy nem lehet csak úgy javítani a készüléket, ha beütne valami hiba. A Hubble űrteleszkóp esetében ezt még meg lehetett tenni, hiszen a Föld körül kering, az Eukleidész és a James Webb azonban magukra vannak utalva. Pontosabban arra, hogy a mérnökök 1,5 millió kilométerről is orvosolni tudják a felmerülő problémákat.
Márpedig probléma az akad. Az Európai Űrügynökség teleszkópja kezdi elveszíteni a „látását”, mert lassan vízmolekulák fagynak rá a tükrökre. A mérnökök azonban kidolgoztak egy tervet, hogy miként lehet melegen tartani az eszközt az űr mélyén.

A probléma akkor jelentkezett először, amikor az indulás után elkezdték kalibrálni a műszereket. A csapat a látható fényt mérő kamera (VIS) beállításánál azt tapasztalták, hogy az ugyanazon csillagon végzett megfigyelések során egyre kevesebb fény jut el a műszerhez. Mischa Schirmer, az Eukleidészen dolgozó tudós szerint mivel az univerzumunkban lévő csillagok fénye évmilliókig stabil, így az ingadozásnál rögtön tudták, hogy nem a csillaggal lehet gond, hanem a műszerrel.
A szakemberek a probléma elemzése során arra jutottak, hogy rendkívül vékony vízréteg okozhatja a gondot. Ez néhány nanométer vastagságot jelent, vagyis olyan vékony réteget, mint egy DNS-szál szélessége. Ez azonban már elég volt ahhoz, hogy megzavarja az érzékeny műszerek látását.
Az ESA szerint a víz a Földről származhat, a molekulák az összeszerelésnél tapadhattak meg a felszínén, most pedig szép lassan szivárognak, majd az első helyen lecsapódnak, amivel találkoznak. A probléma egyébként nem egyedi, más űreszközökkel is ugyanígy előfordulhat.
Az Eukleidész fűtőelemeinek bekapcsolása megoldás lehet a problémára, de olyan tágulást okozhat, ami után már nem tudná visszanyerni az eredeti méretét. Ezért a mérnökök az alacsony kockázatú optikai rendszert kezdik el először melegíteni. Ezek közé tartozik a két tükör is, amit külön-külön is lehet fűteni. Ha ez nem oldja meg a problémát, a csapat tovább melegíti a tükörcsoportokat.
Reiko Nakajima, a VIS-csapat tagja szerint ez az első alkalom, hogy alkalmazni kell a jégmentesítést. A Gizmodónak úgy nyilatkozott, szinte biztosan tudják, hogy hol van a vízjég, de amíg nem sikerül azt eltávolítani, nem lehetnek biztosak ebben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.