Kína most visszavág, a The Financial Times szerint a kommunista állampárt olyan irányelveket vezetett be, amelyek megtiltják az Intel és az AMD chipjeinek használatát a kormányzati számítógépeken és szervereken. Az új szabályok a Microsoft Windowst és az adatbázis-kezeléssel kapcsolatos külföldi eszközöket is blokkolják, előnyt biztosítva így a kínai fejlesztéseknek.
A kormányzati szervereknek mostantól megbízható hazai alkatrészt kell használniuk az AMD és az Intel chipek helyett. A döntés 18 eszközt hagy jóvá, köztük a Huawei és az államilag támogatott Phytium cég fejlesztéseit. Korábban mindkettő használatát betiltották az Egyesült Államokban.
A szabályokat még decemberben élesítették, és csak a utóbbi időben vezették azt be minden különösebb dobra verés nélkül.
A döntés az Intel és az AMD eredményeire is hatással lehet: az Intel tavalyi 54 milliárd dolláros árbevételének 27 százaléka, az AMD 23 milliárd dolláros bevételének pedig 15 százaléka Kínából származott.
Érdemes gyorsan hozzátenni: nem tudni, hogy ezen bevételek hány százalékát teszik ki a kormányzat eszközökben lévő chipek, és mennyit a lakossági felhasználás.
Az Nvidia szerint október 17-e óta tilos olyan processzorokat szállítani Kínának, Iránnak és Oroszországnak, amelyek a mesterséges intelligenciát támogatják. A tiltás első körben 30 napra szól.
Az Engadget azt írja, a lépés az eddigi legkeményebb az Egyesült Államokkal szemben. Nemrég az amerikai kormányzat akadályozta meg, hogy az Nvidia technológiát adjon el Kínának. A Biden-adminisztráció célja, hogy Kínát legalább öt évvel visszavesse a technológiai versenyben. A feltételezések szerint ugyanis a megkapott processzorokat fegyverekhez – rakétákhoz – is felhasználja az ország.
Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.