szerző:
Kasza János
Tetszett a cikk?

Az App Store egyeduralmának felszámolása után egyelőre elmarad a forradalom. Nem elsősorban érdeklődés, hanem ügyesség hiányában. Az egyik első fecske, a MacPaw által fejlesztett Setapp alkalmazásbolt drága is, a kínálata pedig egyenlő a nullával.

Márciusban lépett hatályba a digitális piacokról szóló uniós jogszabály (DMA), aminek a hatására az Apple-nek is változtatnia kellett az iPhone-ok operációs rendszerén. Az iOS 17.4 be is futott március elején, és ezzel egy alapvető változás állt be az iPhone-oknál: az eddig teljesen zárt rendszer megnyitotta kapuit a külső fejlesztők előtt, és – története során először – zöld lámpát kaptak az iPhone-okon a külső feles alkalmazásboltok.

Nagyon leegyszerűsítve: végleg vége annak a korlátozásnak, hogy alkalmazásokat kizárólag az App Store-ból, az Apple saját alkalmazásboltjából lehet beszerezni, és az alkalmazáson belüli vásárlásokat sem muszáj a cég jutalékalapú rendszerein átfuttatni.

iPhone-ja van, és távolra utazna? Akkor jó, ha tud erről

Uniós nyomásra néhány napja már az App Store-on kívülről is lehet alkalmazásokat telepíteni az iPhone-okra. Az új hír, hogy az Apple a harmadik féltől származó alkalmazások frissítését, ha valaki az iPhone-jával több mint egy hónapra elhagyja az Európai Uniót. Vannak, akik ezt úgy értelmezik, hogy az Apple ugyan betartja a törvényi előírásokat, azonban egy leheletnyivel sem tesz többet azoknál.

Fontos leszögezni már az elején: az Androidban megismert szabadságot ez sem hozza el. A robotos rendszerre ugyanis már a kezdetektől fogva lehet „kézzel”, APK-fájlból is alkalmazásokat telepíteni, aminek megvannak az adatvédelmi aggályai. A legtöbb rosszindulatú program is így települ az androidos eszközökre. (Az alternatív alkalmazásboltok is jelen vannak a rendszeren, például az Amazon Appstore vagy a Samsung Galaxy Store.)

Az iPhone esetében más a történet: fájlból, két mozdulattal telepített alkalmazás ezután sincs. Minden harmadik feles alkalmazásbolt fejlesztőjének regisztrálnia kell magát az Apple-nél, és csak azután kezdheti meg a működését, hogy a cég áldását adta rá.

Ezt mindenki a saját szájíze szerint értelmezheti. Vannak, akik felesleges apple-i hisztinek tartják, míg mások az adatvédelem miatt helyeslik. Az igazság talán inkább utóbbiban keresendő.

(Szintén érdekesség, hogy már közvetlenül egy weboldalról is el lehet indítani egy alkalmazás telepítését, de ez sem egy telepítőfájl letöltésével és futtatásával történik, az ilyen alkalmazásoknak is szerepelniük kell valamilyen külső alkalmazásbolt kínálatában.)

Befutott az első fecske, majd nekiment a falnak

Az iOS márciusi megnyitása a gyakorlatban nem sok látható változást hozott, már ami a felhasználók mindennapjait illeti. A rendszer ugyanúgy működött tovább, mint korábban, a változások inkább a fejlesztők számára voltak érdekesek – és, lássuk be, egy mobilos alkalmazásbolt fejlesztése nem pár nap, de nem is pár hét.

Elsőként április közepén futott be az AltstorePal nevű külső alkalmazásbolt, melyet rögtön ki is szerettünk volna próbálni. Ugyan a mindössze két (!) appból álló kezdeti kínálat keveseket hozhatott lázba, de akkor is ez volt az első, amit bárki kipróbál(hatott volna).

Jelen sorok szerzője nem állítja, hogy az iOS legnagyobb szakértője lenne, de a 756 forintos díj megfizetése után mindent megpróbált, hogy életre bírja az újdonságot – hiába. A cikk élesítése után sem álltak le a folyamatok, a háttérben több levélváltás is történt a fejlesztőkkel, de miután ők sem értették, mi állhat a telepítési hiba hátterében, kérés nélkül visszautalták a pénzt.

756 kidobott forint esete: befutott az iPhone-okra az első külsős alkalmazásbolt – kipróbáltuk (volna)

Döcögve érkezett meg az AltStore PAL nevű, független kiadó által üzemeltetett appbolt, ahonnan ugyanúgy tölthetők le az iPhone-okra alkalmazások, mint az App Store-ból.

Jöttünk, láttunk, fizettünk

Időközben lehetőségünk nyílt egy másik, a MacPaw által fejlesztett alkalmazásbolt, a Setapp előzetes, kiadás előtti verziójának kipróbálására.

A fejlesztő neve nem ismeretlen az Apple-ökoszisztémában: ők fejlesztik a jól ismert macOS rendszerkarbantartó appot, a CleanMyMacet is, de az Apple nyitottabb asztali rendszerén már eddig is volt alkalmazásboltjuk.

Kezdjük is egy rossz hírrel: nem ingyenes. A Setapp használata havi 9,5 euró + áfa összegbe kerül, ami körülbelül 4600 forint (de van egy hétnapos ingyenes próbaidőszak).

Ha ezt kifizettük, fel fog ajánlani a weboldal egy telepítési opciót – ezt megnyomva az iPhone először figyelmeztetni fog arra, hogy épp egy, az Apple-től független fejlesztő alkalmazásboltját tervezzük telepíteni. Ezt engedélyezni kell a beállításokban (a rendszer ebben segít, és csak a legelső alkalommal szükséges), majd jön a következő figyelmeztetés, ezúttal már konkrétan a Setapp telepítéséről.

Itt már csak arra kell nyomni, hogy telepítés
hvg.hu

A telepítést követően az alkalmazások között fog megjelenni a Setapp, ezt megnyitva még be kell lépni azzal a MacPaw-fiókkal, amelyhez az előfizetés tartozik. Ezután lényegében meg is lehet kezdeni az ismerkedést az alkalmazásbolttal, amely felépítésében nem tér el nagyon az Apple-féle App Store-tól – csak éppen nem tud magyarul.

Balra az appok gyűjteménye, jobbra egy alkalmazás adatlapja
hvg.hu

A kínálat szűkös. Mi 27 alkalmazást számoltunk össze; van ezek között költésmonitorozó, VPN-es, videóletöltő app is, valamint a már említett CleanMyMac iphone-os verziója.

Érdekesség, de ha letöltenénk valamit az alkalmazásboltból, előtte még az iOS maga is figyelmeztet arra, hogy a Setapp szeretne telepíteni egy alkalmazást. Ez minden telepítésnél megtörténik.

További tudnivalókért kattintani is lehet: a linken megtudható minden az alternatív piacterekről
hvg.hu

A telepített alkalmazás ezután ugyanúgy működik, mint bármi más – bár arra vonatkozóan nem találtunk információkat, hogy ezekkel az appokkal mi történik, ha a MacPaw-előfizetés megszűnik. Minden valószínűség szerint használhatatlanná válnak.

Forradalom lite

Az általános képünk néhány nap használat után alapvetően negatív, legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint. A havidíj magas, és ebben annak is szerepe van, hogy az Apple pénzt szed be a fejlesztőktől minden egyes letöltés után.

Mindeközben a kínálat rendkívül szűkös. Ugyan ez még csak a kezdeti időszak, de a közel 10 dolláros árat szinte biztosan nem éri meg egy olyan alkalmazásbolt, ami alig ad valamit. Később, ha sokszorosára nő az elérhető appok száma, még lehet jó – de az igazi nagy kérdés az, hogy mennyire lesznek hajlandók az emberek még egy alkalmazásboltért is fizetni a már így is pénztárca-feszegetően sok streaming és egyéb előfizetés tengerében.

Egyelőre tehát úgy tűnik, az App Store továbbra is a legjobb opció az alkalmazások beszerzésére, még úgy is, hogy az Apple minden ott végrehajtott fizetésből jutalékot szed be. A puszta használata azonban ingyenes, és a kínálata is hatalmas.

Most úgy harapna az iPhone-okba az EU, hogy beláthatatlan következményei lehetnek

Ha valósággá válik az Európai Unió terve, amelyben a digitális piacokról szóló friss szabályozásra hivatkozva megregulázná az Apple-t, akkor óriási átalakuláson eshet át az iPhone, aminek a hatásai egyelőre beláthatatlanok.

A változások egyelőre tényleg csak az iPhone-ra vonatkoznak, avagy az iOS-re. Az iPadeken futó iPadOS egyelőre kimaradt a nyitásból, de már nem sokáig.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!