Hónapokig nem térhet vissza a Földre a Boeing hibáktól hemzsegő űrhajója, a Starliner
Kitolták a küldetés elméleti maximum hosszát, így akár 90 napig is az ISS-nél maradhat a Boeing Starliner. Az űrhajónak már az indulása sem volt zökkenőmentes, de a dokkolás után is akadtak gondok.
A floridai Kennedy Űrközpontból indított űrhajó 24 órás repülés után csatlakozott az ISS-hez. A tervek szerint Butch Wilmore és Suni Williams egy hetet töltöttek volna az űrállomáson – a visszatérést azonban először június 18-ára, majd június 28-ára halasztották, mert meghibásodott a manőverezést segítő 28 hajtómű közül öt, és kisebb héliumszivárgást is észleltek.
Steve Stich, a NASA kereskedelmi legénységi programjának vezetője pénteken úgy fogalmazott, az űrhivatal fontolgatja, hogy 90 naposra tolja ki a Starliner-küldetés maximális hosszát – eredetileg 45 napos lehetett volna legfeljebb a misszió, írja a CNN.
A visszatérésre azonban egyáltalán nincsen dátum, így még csak nem is körvonalazódik, hogy mikor indulhat vissza a Starliner.
A szakemberek Új-Mexikóban földi tesztekkel is igyekeznek jobban megérteni, mi történhetett az űrhajóval, pontosabban: miért hibásodhatott meg öt hajtómű. Ezek közül négyet már megjavítottak, ám egy már minden valószínűség szerint végleg tönkrement.
Az amerikai Szövetségi Igazságügyi Minisztérium még 2021-ben kötött halasztott vádemelési megállapodást a Boeinggel, aminek feltételeit a cég a jelek szerint nem tartotta be.
Addig is, míg a Boeing és a NASA kitalálja, hogyan lehetne hazahozni őket, a két űrhajós beilleszkedett az ISS-en, és a legénység többi tagjával hajtanak végre rutinfeladatokat. A Boeingnek a polgári repülés terén is bőven vannak problémái, ezekről ide kattintva olvashat bővebben.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.